Ako si vybrať potápačské okuliare

Rozdelenie potápačských masiek

Potápačské okuliare - masky sú neoddeliteľnou súčasťou každého potápača alebo šnorchlistu. Ľudské oko nie je prispôsobené na ostré videnie pod vodnou hladinou a bez potápačskej masky nie je schopné jasne zaostriť. Maska vytvára pod vodou vzduchovú kapsu a tá nám zabezpečuje ostré videnie ako na súši. V dnešnej dobe ponúkajú výrobcovia širokú ponuku potápačských alebo šnorchlovacích masiek, avšak nie všetci spĺňajú kvalitatívný štandard. Buďte teda pri kúpe potápačského vybavenia obozretní. V tomto článku sa dozviete aké sú rozdiely medzi maskami a aké výhody ponúka kvalitnejšia potápačská maska a v čom sa na ňu môžete spoľahnúť.


Zobraziť produkty

Kvalitná potápačská maska

Maska na prístrojové potápanie - musí spĺňať veľmi vysoké kvalitatívne štandardy a normy, pretože použité materiály zaručujú odolnosť voči veľkému tlaku pod vodnou hladinou. Jedná sa o omnoho vyššiu úroveň kvality ako pri šnorchlovacích maskách. Rám je vyrobený z technopolymerov (veľmi odolné, ale zároveň ľahké a pružné plasty). Silikónová lícnica je príjemná, mäkká, ľahko prilnie k tvári, dobre sa prispôsobuje kontúram tváre a je vyrobená z prvotriedneho silikónu, navyše tu ide vývoj stále dopredu a výrobcovia ponúkajú aj silikóny s pokročilými vlastnosťami ako napríklad zdvojené liquidskin silikóny s predĺženou životnosťou , ktoré sú z vonkajšej strany tuhšie a tvrdšie a z vnútornej omnoho viac pružnejšie a prispôsobivejšie ako jednoliate silikóny. Pracky masiek sú odolné, spoľahlivé a ľahko nastaviteľné za každých podmienok. Masky na prístrojové potápanie majú životnosť predĺženú nie na mesiace, ale na roky. Jednoznačnou jednotkou je maska X-Vision Ultra Liquidskin so zdvojeným silikónom, perfektným tesnením a neobmedzeným zorným polom videnia a dvojkou je maska Reveal X2 od firmy Aqualung.


Zobraziť produkty

Šnorchlovacie masky

Šnorchlovacia maska - na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná o totožný produkt porovnateľný s maskou na prístrojové potápanie, toto zdanie sa však nezakladá na pravde. Masky na šnorchlovanie sú vyrobené z jednoduchších, menej odolných materiálov a nie sú vhodné na prístrojové potápanie ako aj na freediving (potápanie na nádych) vo väčších hĺbkach. Stavebným materiálom šnorchlovacích masiek sú umelé plasty a klasický silikón síce v potrebnej kvalite, ale bez nejakých výnimočných vlastností, to ale neznamená, že nie sú spoľahlivé, pretože na hladinové šnorchlovanie s občasným zanorením do 4 - 5 metrov Vám určite postačia. Pozor však na veľmi lacné modely šnorchlovacích masiek, tu totiž silikón môže už po krátkom čase strácať svoje tesniace vlastnosti, keďže si nedokáže z dlhodobého hľadiska udržať svoju formu, stačí miniatúrne roztiahnutie silikónu a maska začne pod tlakom vody prepúšťať. Pre minimálne tlaky, ktoré sa počas šnorchlovania vyskytnú nie je potreba drahších a odolnejších materiálov, preto sú šnorchlovacie masky lacnejšie ako masky na prístrojové potápanie. Šnorchlovacie masky sa zvyčajne predávajú v sete so šnorchlom, poprípade s plutvami. Najpopulárnejším šnorchlovacím setom pre dospelých je set Wahoopre juniorov je to set Pirate a pre najmenšie deti je to set Sharky


Zobraziť produkty

​Masky na freediving

Maska na freediving - čo sa týka kvality použitých materiálov, tak nie je rozdiel medzi maskami určenými na freediving (nádychové potápanie), spearfishing (kamenný rybolov) a maskami na prístrojové potápanie. Freedivingová maska má však menšie rozmery jednotlivých dielov, pretože jej vnútorný objem (vzduchová kapsa medzi očami a zorníkom) musí byť čo najmenší. Freediver robí všetko na jeden nádych a potrebuje rýchlo zostúpiť do väčšej hĺbky, okrem toho, že počas zostupu vyrovnáva tlak v ušiach, tak musí vyrovnať aj tlak vo vnútri masky občasným fúknutim nosom a k tomu potrebuje čo najmenší vnútorný objem masky, pretože vzduch čerpá zo svojich pľúc, naproti tomu tento problém prístrojový potápač nerieši, pretože disponuje dostatočným množstvom vzduchu z potápačskej fľaše. Masky na freediving vďaka menšej veľkosti dobre sedia aj juniorom a celkovo ľudom s užšou tvárou. V prípade záujmu si môžete prečítať náš rozsiahlejší článok o maskách na freediving


Zobraziť produkty

Detské potápačské okuliare

Šnorchlovanie je pre deti veľkou zábavou, pretože sa pri ňom môžu naučiť veľa nových informácií o úžasnom podmorskom ekosystéme. Na to, aby si deti užili nádhernú podmorskú scenériu potrebujú kvalitné potápačské okuliare. Dnešní výrobcovia ponúkajú responzívne technopolymerové rámy a vysoko kvalitné silikóny, ktoré sa dokážu prispôsobovať zväčšujúcej sa detskej tvári a nie je tak potrebné opätovne investovať do nových potápačských okuliarov pre deti. Jednoduchá priama úmera hovorí o tom, že čím kvalitnejšie okuliare, tým väčšia bezpečnosť. Kvalitné okuliare sú odolné a určite nebudú zatekať, ako je to zvykom u lacnejších verzii a v kombinácií so šnorchlom vytvoria pre deti nezabudnuteľné zážitky pod vodnou hladinou. 


ZOBRAZIŤ PRODUKTY

​Bezrámová potápačská maska s bočnými zorníkmi

Bezrámová potápačská maska s bočnými zorníkmi - jednoznačne okuliare s najväčším zorným polom, ktoré navyše disponujú periférnymi (bočnými) zorníky. Počas potápania tak nemusíte kontrolovať pozíciu Vášho buddyho po bočných stranách.


Zobraziť produkt

​Dioptrické potápačské okuliare - masky

Dioptrické potápačské okuliare - masky disponujú možnosťou výmeny klasických skiel za dioptrické. Výrobcovia ponúkajú buď plusové dioptrie (pozitívne do blízka) v rozmedzí od +1,5 až do +3 - tu je dioptria umiestnená v spodnej tretine zorníka, kvôli tomu aby potápač nemal problém zaostriť na svoje potápačské inštrumenty (počítač, tlakomer, kompas). Mínusové dioptrie (negatívne do diaľky) v rozmedzí od -1 až -10. Sú ideálne aj pre šnorchlistov so slabším zrakom a sú umiestnené po celej ploche zorníka. Najpredávanejšími v kategórií sú masky X-Vision od firmy Mares a Reveal X2 od firmy Aqualung


Zobraziť produkty

​Akú si zvoliť správnu veľkosť potápačských okuliarov?

Pokiaľ nie je v názve produktu určené inač, tak sa vždy jedná o klasickú veľkosť masky pre dospelých ľudí.

V názve produktu masiek môžete nájsť aj následujúce označenia ako:
"Kid"
- pre deti od 4 do 7 rokov
"Junior" - pre juniorov od 8 do 14 rokov
"MID" - pre ľudí s užším typom tváre, pre ženy a väčších juniorov
"SUNRISE" - špeciálne označenie širokej lícnice pre ľudí so širokým typom tváre


​Ako si nasadiť potápačské okuliare - masku?

V prípade, ak sa Vám od nosa smerom dole vekom vytvorili vrásky smiechu, tak pred nasadením masky na tvár kožu mierne napnite, silikón tak na tvár lepšie dosadne, taktiež dajte pozor, aby sa vlasy nedostali pod silikónovú lícnicu. Následne si nasaďte masku na tvár a remienok nechajte voľne visieť. Aby ste zabezpečili v maske podtlak, nasajte nosom vzduch ako keby ste chceli niečo ovoňať, v tomto momente by sa Vám maska mala samovoľne prisať na tvár bez toho aby ste ju rukami držali a nemali by ste cítiť žiadny únik vzduchu, v prípade ak áno, tak Vám maska nesedí a je potrebné vyskúšať ďalšiu. Následne môžete cez hlavu pretiahnuť remienok a zatiahnúť za oba konce remienkov tak, aby maska na tvár dokonale dosadla, avšak pozor, remienok má len zaisťovací charakter a priťahuje sa len mierne.


Ako vyčistiť potápačskú masku pod vodou

​Akú zvoliť farbu silikónu?

Kvalitatívny rozdiel medzi farebnými a priehľadným silikónom nie je žiadny, takže výber medzi silikónmi je len vecou estetiky. Výhodou transparentného (priehľadného) silikónu je, že sa k Vám dostane opticky viac svetla z bočných strán, čo môže vytvoriť pre niektorých ľudí pozitívnejší psychologický efekt (ilúzia väčšieho zorného poľa), zorné pole však ostáva rovnaké pri oboch verziach. Nevýhodou transparentného silikónu je, že po čase zožltne, čo má významný vplyv na estetiku výrobku. Prístrojoví potápači alebo freediveri uprednostňujú vo väčšine prípadov čierny silikón, ktorý ani po čase nepodlieha nežiaducemu zafarbeniu. V dnešnej dobe však už výrobcovia ponúkajú silikóny v rôznych farebných prevedeniach ako: žltá, modrá, biela, zelená a podobne, u ktorých platí to isté ako pri čiernom silikóne.


​Počet zorníkov

Bezrámová jednozorníková potápačská maska - Výhodou bezrámovej (jednozorníkovej) masky je nižší profil a tým aj väčšie zorné pole videnia, ďalej menší vnútorný objem a tým ľahšie a jednoduchšie vyrovnávanie tlaku v maske.

Dvojzorníková potápačska maska - charakteristická dvomi zorníkmi v strede rozdelená zvislým rámom s menším (masky na freediving) alebo väčším vnútorným objemom,. Najpredávanejšia verzia potápačskej masky. Pri niektorých modeloch aj možnosť výmeny za dioptrické sklá.


Potápačské kurzy

Sme certifikovaná potápačská škola už s vyše 20 ročnou tradíciou. Oslovilo Vás potápanie? Pozrite si ponuku kurzov z našej potápačskej školy.

Overené našimi zákazníkmi

99% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2420 hodnotení a 673 recenzií).

Široký výber kvalitných výrobkov
Osobný kontakt v prípade nedostatku želanej farebnej varianty, rýchle riešenie dostupnosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.4.2024

vsetko ok.

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.3.2024

tovar som mal doručený do 24 hodín po objednaní
kvalitný tovar

Overený zákazník

Overený zákazník, 19.3.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ