Ako vybrať plutvy na freediving?

Ako si vybrať plutvy na freediving?

Pri výbere plutiev je veľmi dôležité na aký účel ich chcete použiť. Plutvy na freediving ako aj spearfishing môžeme podľa dovednostnej úrovne používateľa rozdeliť na tri základné skupiny: pre začiatočníkov alebo aj príležitostných freediverov, pre pokročilých a pre profesionálov. V tejto časti sa dozviete odpovede, aký materiál plutiev je najvhodnejší pre Váš "skill" a či je lepšie potápať s dvoma plutvami alebo s monoplutvou


POZRITE SI NAŠU PONUKU

Typy plutiev na freediving

Výrobcovia ponúkajú veľmi širokú škálu produktov od plutiev pre začiatočníkov až po profesionálov. Podľa prevedenia si môžete vybrať plutvy s fixným listom (bez možnosti výmeny listu), ďalej s vymeniteľným listom a papučkou alebo monoplutvy (jeden široký list v štýle morskej panny). Z hľadiska materiálov môžete uprednostniť klasické plutvy z tuhého plastu, pokročilé elastomerové, kompozitné zo sklenných vlákien alebo karbónové.

Plutvy s fixným listom

Charakteristockou črtou týchto plutiev je "fixný list" bez možnosti výmeny. V podstate sa jedná o základný model plutiev určený na vstup do sveta freedivingu. Takéto plutvy majú tuhý a pevný list bez pokročilejších vlastností materiálu. Sú veľmi odolné a majú nižšiu cenu oproti vyšším triedam freedive plutiev. Sú skvelou voľbou pre začínajúcich alebo príležitostných freediverov.


Plutvy pre začiatočníkov

Pokročilé plutvy s vymeniteľným listom

Modulárne plutvy (s vymeniteľným listom a papučkou) sú k dispozícií s elastomerovým listom (veľmi kvalitný, reaktívny plast) alebo z listu plutvy z najpokročilejších materiálov ako sú sklenné vlákna alebo karbón. Elastomerové plutvy charakterizuje výborný výkon, pružnosť a pohyblivosť. V prípade potreby, viete ktorúkoľvek časť z plutiev vymeniť. Vymeniteľné časti sú :list plutvy, papučka a set na privnenie listu. Vaše plutvy, tak môžete kedykoľvek upgradeovať z pokročilých plutiev na profesionálne. Ďalšou výhodou je, že papučky plutiev, napríklad od firmy Mares sú kompatibilné s väčšinou listov plutiev od iných výrobcov, túto informáciu si však radšej overte u obchodníka alebo výrobcu. Samotné papučky majú ergonomický tvar a veľmi citlivý design pre maximálny prenos energie na list. Modulárne plutvy sú praktická záležitosť aj pri cestovaní, pretože demontovaním listu a papučky skrátite ich dĺžku.


Ponuka elastomerových plutiev

Profesionálne plutvy na Freediving a Spearfishing

Profesionálne plutvy majú taktiež vymeniteľný list a sú určené pre skutočných profesionálov a fajnšmekrov v oblasti freedivingu a spearfishingu. Výrobcovia majú vo svojom portfóliu niekoľko skvelých pokročilých materiálov ako kompozitný sklolaminát alebo karbón. Jedná sa o drahé materiály s výnimočnými vlastnosťami, Tuhosť a pružnosť listu si vyberiete presne podľa Vašej požiadavky a fyzickej kondície. Profesionálny list plutvy sa dokáže prispôsobiť Vašej frekvencii kopu, má perfektnú pružnosť, ohybnosť a vynikajúci výkon.


Ponuka profesionálnych plutiev

Papučka a neoprénové ponožky

Ergonomická papučka s uzavretou pätou funguje v podstate ako mediator a dokáže efektívnym spôsobom preniesť silu z nohy na list plutvy. Ak si to zoberiete z technickej stránky, tak plutvy fungujú ako predĺženie nôh a papučka musí na nohe perfektne sedieť a platí, že čím lepšie Vám papučka sadne, tým bude Váš kop nohou dokonalejší. Neoprénové ponožky sú veľmi efektívnou záležitosťou a dokážu výborne vyplniť voľný, nežiadúci priestor. Okrem toho, že dokážu perfektne vytesniť priestor medzi chodidlom a papučkou, sú zároveň aj ochranou proti odreninám kože na chodidlách.


Ponuka neoprénových ponožiek

Monoplutvy

Sú špecifickou podkategóriou medzi plutvami na freediving. Vyrábajú sa v typickom tvare "morskej panny". Sú navrhnuté tak, aby dosiahli maximálny výkon pri minimálnom úsilí. Používajú si pri tréningoch na bazéne alebo pri špeciálnych závodoch CWT (Constant Weight) s konštantnou váhou bez použitia závažia. Nie sú vhodné na klasický freediving, pretože s nimi ťažšie zmeníte smer a pohyb, avšak samotný tréning s monoplutvami môže výrazne zlepšiť Vaše freedive zručnosti. Vďaka monoplutvám môžete výrazne zlepšiť techniku a taktiež rozviniete silu kopu, pretože budete musieť viac používať Vaše boky a nie kolená.


Aké plutvy si mam kúpiť na freediving?

V začiatkoch freediveri siahajú po lacnejších a odolných plutvách z tvrdeného plastu. Vymeniteľné listy sú k dispozícií z kvalitného elastomeru, sklenných vlákien.alebo karbónu. List plutiev má niekoľko úrovni tvrdosti. Ak chcete zistiť ktoré plutvy sú vhodné pre Vás, tak čítajte ďalej.

  • Plutvy s klasickým plastovým listom
    Sú určené pre začiatočníkov a stredne pokročilých freediverov
    Výhoda: odolnosť a nízka cena
    Nevýhoda: menšia efektivita a riziko stuhnutia listu v studenej vode
  • Plutvy s elastomerovým listom
    Sú určené pre stredne pokročilých a pokročilých freediverov
    Výhoda: odolnosť, vyššia pružnosť a dostupná cena
    Nevýhoda: nedosahujú výkon kompozitných alebo profesionálnych plutiev a list môže v studenej vode stuhnúť
  • Plutvy zo sklenných vlákien
    Populárna voľba pre pokročilých freediverov a spearfisherov
    Výhoda: vysoký výkon a efektivita
    Nevýhoda: ľahko sa môžu poškriabať
  • Karbónové plutvy
    Používajú ich hlavne profesionáli a závodní freediveri
    Výhoda: najvyšší výkon a efektivita
    Nevýhoda: krehkosť a vysoká cena

Plutvy zo sklenných vlákien a karbónu dosahujú skvelú efektivitu a výborný výkon. Kompozitné plutvy zo sklolaminátu používajú najčastejšie pokročilí freediveri, pretože ponúkajú ideálny pomer ceny a kvality. Karbónové plutvy využívajú skôr profesionáli. Plávanie na hladine, ako aj po zanorení je s nimi veľmi jednoduché, pohodlné a efektívne.

Klasické plutvy s plastovým listom sú menej efektívne a tuhé, čo je cítiť hlavne počas plávania na hladine a v prípade studenej vody má takýto list tendenciu ešte viac stuhnúť a po dlhšom čase strávenom vo vode sa aj Vaše nohy skôr unavia a dochádza k častejším kŕčom.

Akú tvrdosť listu si mám zvoliť?

List si zvolíte v závislosti od svojej telesnej proporcie, sily nôh a fyzickej kondície a samozrejme je dôležité aký typ potápania uprednostňujete.

Pre začínajúcich freediverov výrobcovia odporúčajú takzvané základné modely plutiev s listom z plastového materiálu v dvoch úrovniach tvrdosti: mäkký a tvrdý list. Mäkší list je ideálny do stredných hĺbok (od 10 do 20 metrov)

Plutvy z kompozitných materiálov alebo karbónu sa väčšinou vyrábajú v troch úrovniach tvrdosti listu: makký, stredný a tvrdý. Nezačínajte so stredným alebo tvrdým listom pokiaľ Vaše nohy nie sú dostatočne silné, pretože sa skôr unavíte, môžete dostať kŕče a logicky spálite viac kyslíka ! Ak máte robustnejší typ postavy alebo silné nohy, tak si vyberte minimálne stredný, ale ideálne tvrdý list. Čím ste ťažší a robustnejší, tým väčší odpor vo vode vytvoríte a s mäkším listom Vám síce kopanie pôjde ľahko, avšak na úkor efektivity.

Hlboké ponory, prúdy, vlny a plytké vody

Pri hlbokých ponoroch alebo pri potápaní v destináciach s výskytom prúdov, ako aj pri väčších vlnách sú najvhodnejšie plutvy s tvrdším listom. Ak je Vašim cieľom pozorovať morský život v plytkých vodách a byť čo najmenej nápadný, tak v tomto prípade je vhodnejší mäkký list, pretože pod vodou spôsobuje menšie vibrácie.(ryby a ostatné morské tvory komunikujú pomocou vibrácií a zvukov).

Ďalšie užitočné odkazy

Naša ponuka kurzov freedivingu

Chcete začať s freedivingom alebo sa chcete v ňom zdokonaliť? Pozrite si ponuku našich kurzov freedivingu

Overené našimi zákazníkmi

99% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2420 hodnotení a 673 recenzií).

Široký výber kvalitných výrobkov
Osobný kontakt v prípade nedostatku želanej farebnej varianty, rýchle riešenie dostupnosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.4.2024

vsetko ok.

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.3.2024

tovar som mal doručený do 24 hodín po objednaní
kvalitný tovar

Overený zákazník

Overený zákazník, 19.3.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ