Alkohol a potápanie

Nemôžeme sa ubrániť pocitu, že aj počas potápačských zájazdov to občas niektorí jedinci poriadne preháňajú. Možno, že je to z nevedomosti a práve informácie z tohto článku ich nasmerujú na tú správnu cestu.


ALKOHOL A POTÁPANIE

Ľudská spoločnosť, jej existencia a zákonitosti bytia prinášajú niekedy dosť navzájom rozporuplných paradoxov. Jedným z nich je aj úloha alkoholu v našej kultúre. Na jednej strane sú to jeho nesporne negatívne účinky na zdravie človeka. Druhá strana mince ukazuje alkohol vo svetle reduktanta niektorých foriem srdcových ťažkostí a iných civilizačných ochorení.
Aj keď sú varovania lekárov akokoľvek alarmujúce, alkohol bol, je a pravdepodobne aj zostane výrazným prvkom sociálnej integrácie ľudstva. Ani potápači ako špecifická časť ľudskej spoločnosti, ktorá cíti potrebu združovania sa s partnermi rovnakého záujmu, nepatrí napriek zreteľným rozporom vo filozofii tohto športu v konzumácii alkoholu medzi výnimky. Počas dovolenky na exotickom ostrove v trópoch, alebo pri víkendovom potápaní v miestnej lokalite, takmer všade alkohol dotvára podobne ako je tomu pri iných vodných športoch celkový obraz tejto aktivity. U potápačov, v podmienkach zvýšeného tlaku však účinky alkoholu prekračujú normálny rámec jeho pôsobenia. Do úvahy musíme brať nielen jeho priame účinky na fyzický a psychický stav organizmu, ale je potrebné počítať aj s ďalšími fyziologickými mechanizmami ako sú strata tepla či dekompresia.


Narkózový koktail

Ak by sme hľadali odpoveď na otázku, ktoré substancie výrazne negatívne ovplyvňujú mentálne schopnosti, úsudok a motorickú koordináciu človeka, odpoveď by znela - alkohol a dusík dýchaný pod vysokým tlakom. V ranných dobách potápačskej teórie bola podobnosť medzi alkoholovou intoxikáciou a dusíkovou narkózou racionálnym základom tzv. Martiniho zákona. Jeho voľný výklad potápačovi pripomínal, že na každých 15 metrov zostupu je ovplyvnenie dusíkom porovnateľné s jednou dávkou Matrini na súši. Nielen analýza príčin utopenia sa rekreačných plavcov, jachtárov či rybárov poukazuje na prítomnosť alkoholu. Bohužiaľ často krát práve len minimálna alkoholová intoxikácia kombinovaná s minimálnym efektom dusíkového opojenia môže spôsobiť vážne problémy ako aj zapríčiniť smrť potápača!
Oficiálna štatistická analýza DAN - Diver Alert Netxork uvádza, že v 39,6% prípadoch potápačských nehôd bola prítomná konzumácia alkoholu za posledných 24 hodín pred ponorom. Až v 3%-ách to bolo tesne pred ponorom alebo medzi nimi!
Na dôležitosť uvedených informácií si dovoľujeme upozorniť najmä tých potápačov, ktorých názor na alkohol a jeho pôsobenie sa dá zhrnúť do vety: „jedno poldeci nám uškodiť nemôže...“. Iste, súhlasíme pokiaľ sedíme v záhradnej reštaurácii, či sledujeme doma televízny program. Ale pod vodou, kde od jasnej mysle a rýchlej reakcie môže závisieť život náš aj nášho partnera nemá alkohol miesto.


Alkohol a jeho mýty

Mýtus o tom, ako alkohol „zohrieva“ človeka sa traduje už od pradávna. Živený predstavou futbalového fanúšika uchlipkávajúc si z ploskej fľašky počas prestávky zápasu, či takmer fantastická záchrana polomŕtveho lyžiara z lavíny za pomoci bernardína s nepostrádateľným súdkom rumu sa táto tradícia stala všeobecne prijatým názorom.
Takmer sme uverili tomu, že alkohol dokáže naštartovať vnútorný oheň a dodať nám extra dávku tepelnej energie.

Alkohol a teplo

V skutočnosti je alkohol z farmakologického hľadiska periférny vazodilatátor - t. j. spôsobuje rozšírenie krvného riečišťa, najmä kapilárnych ciev v podkoží a ostatných perifériách. Takého roztvorenie ciev a následne zvýšený prietok krvi v záujme ich plnenia vytvorí akýsi „nával“ a iluzórnu predstavu tepla. Tento pocit je však veľmi zavádzajúci, pretože maskuje skutočný a veľmi dôležitý fyziologický dopyt organizmu po teple. Krvný tok zodpovedný za toto „teplo“ je odvedený z telesného jadra, čo spôsobí odkrvenie dôležitých orgánov vo vnútri tela a len zvýši nebezpečenstvo hypothermie. Ďalej alkohol potláča triašku, ako jeden z hlavných signifikantných faktorov chladu. Niektoré štúdie dokazujú, že aj dusíková narkóza potláča tento signál ľudského tela, čo zo spojenia alkoholu s hĺbkovým potápaním vytvára veľmi nevhodnú kombináciu. Pretože zachovanie tepla je jedným z prvoradých záujmov potápača, je prinajmenšom detinské ohrozovať ho konzumáciou alkoholu pred ako aj po potápaní.

Alkohol a krvný tlak

V protiklade s periférnou vazodilatáciou, cievy zásobujúce krvou svaly sa účinkom alkoholu nerozťahujú, ale naopak sťahujú, čo spôsobuje zvýšenie tlaku v krvi. Vzhľadom ku tomu, že svalová sústava vytvára podstatnú časť ľudského tela, zvýšený krvný tlak výrazne zaťaží srdce. U potápačov so skrytými koronárnymi problémami či slabou úrovňou telesnej prípravy, sa tak môže hypertenzia stať hlavnou príčinou potápačskej nehody.

Alkohol a glukóza

Po použití alkoholu zvyčajne klesá chuť po náročnejšej telesnej aktivite. Dôvodom nie je len mentálne oslabenie, ale najmä skutočnosť, že alkohol „vysušuje“ našu energiu. Jedným z hlavných energetických zdrojov organizmu je cukor vo forme glukózy, ktorú produkuje pečeň. Používanie alkoholu výrazne zabraňuje tvorbe glukózy a znižuje tak schopnosť organizmu vydávať energiu pod normálnu úroveň. Preto po konzumácii alkoholu riskujeme, že aj keď sa psychicky cítime plne zodpovední za následný ponor, naše telo ešte nie je 100% pripravené.

Alkohol a topenie sa

V krvi prevažnej väčšiny utopených dospelých osôb - nepotápačov sa našla aspoň stopa po alkohole. Vzhľadom k tomu, že alkohol výrazne zvyšuje nutkanie na zvracanie, stáva sa častou príčinou utopenia. Zvracanie vo vode a špeciálne pod vodou pri potápaní, sa môže stať príčinou asfyxie.

Alkohol a dekompresia

Aj keď neexistuje seriózna štúdia dokazujúca priamy vplyv požívania alkoholu pred ponorom na možný vznik DCS, existuje celý rad faktorov, ktoré toto tvrdenie nepriamo podporujú.
Konzumácia alkoholu a následné zvýšenie cirkulácie krvi na periférií spôsobí vyššiu dusíkovú saturáciu tkanív než s akou je počítané v potápačských tabuľkách, či v komputroch.
Alkohol ako diurefikum, napomáha ku zvýšenej tvorbe moču, čo priamo vedie ku dehydratácii - výraznému faktoru podporujúcemu vznik DCS.
Dehydratácia na druhej strane vedie ku „zahusteniu krvi“, následne k jej zníženej cirkulačnej schopnosti a zmene saturácie a desaturácie.
Mozog je mimoriadne citlivý na dehydratáciu. Na vysokú konzumáciu alkoholu odpovedá ako momentálna hladina vody v organizme pretrváva dlhšie než bolesti hlavy. Preto potápač po „opici“ riskuje okrem iného potenciálne získanie neurologickej formy DCS.


Aj keď väčšina potápačov sa vyvaruje prílišnému požívaniu alkoholických nápojov pred ponorom, mnohí zabúdajú na možné účinky alkoholu po ponore:
Niektoré štúdie poukazujú na to, že zmeny v krvi následkom konzumácie alkoholu po ponore môžu akcelerovať uvoľnenie bublín dusíka.
Alkohol môže aj nepriamo podporovať dodatočnú tvorbu bublín, pretože jedna z jeho chemických vlastností je schopnosť znižovať povrchové napätie.Povrchové napätie, u substancií akými sú napríklad bubliny, napomáha vytvárať súbor vlastností, ktoré sú charakteristické pre natiahnuté elastické membrány. Tento fenomén vysvetľuje, prečo môže napríklad chrobák chodiť po vodnej hladine.Povrchové napätie je jedna zo síl, ktorá pomáha zadržiavať rast bublín v prípade DCS. Preto všetko, čo redukuje povrchové napätie bublín, môže podporiť ich rast natoľko, že prejdú do aktívneho symptomatického štádia. Ak by sa nám všetky uvedené súvislosti medzi konzumáciou alkoholu a možným vznikom DCS zdali príliš špekulatívne, je potrebné si uvedomiť, aký častý je pri potápaní výskyt takzvaných „tichých“ bublín. Podrobnejší výskum teórie týchto asymptomatických bublín ukázal ich prítomnosť v až 80% opakovaných ponorov. Ignorácia možnosti, že za nám nepriaznivých podmienok dokážu prejsť do štádia rozvoja aktívnej DCS by bolo viac ľahkovážne. Rovnako alkohol nepatrí za volant, nemožno ho spájať ani s potápaním. Pokiaľ sa napriek týmto varovaniam rozhodneš pre jeho konzumáciu pri potápaní, mal by si sa držať nasledovných doporučení:

  • vylúč úplne konzumáciu alkoholu najmenej 12 hodín pred ponorom
  • ak si požíval alkohol deň pred potápaním, a ešte stále cítiš „slabosť“ či iné príznaky - nepotápaj sa! Silné bolesti hlavy sú znakom pretrvávajúcej dehydratácie organizmu
  • ak na druhý deň ráno ešte stále pociťuješ silný smäd, odlož potápanie prinajmenšom na popoludnie. Pi veľa vody alebo nápojov bez bubliniek.
  • pretože telu trvá určitý čas, kým sa nám hladina vody ustáli na normál, začni dopĺňať tekutiny v dostatočnom predstihu pre prvým ponorom dňa. Dostatok tekutín máme v tele vtedy, ak začneme pravidelne močiť a farba moču sa zmení na bezfarebnú.
  • vylúč úplne konzumáciu alkoholu najmenej 1 hodinu po ponore. Abstinuj dlhšie, ak tvoj ponor bol hlboký alebo blízko 0-vého času.

Overené našimi zákazníkmi

97% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2409 hodnotení a 669 recenzií).

vsetko ok.

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.3.2024

tovar som mal doručený do 24 hodín po objednaní
kvalitný tovar

Overený zákazník

Overený zákazník, 19.3.2024

S obchodom som spokojná. Stránka prehľadná, rýchlo som našla čo som hľadala. Tak isto rýchle dodanie. Tovar podľa popisu. Som spokojná. Určite tu ešte budem nakupovať.

Overený zákazník

Overený zákazník, 3.3.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ