Článok o nás pre Plus 7 dní

Túžba človeka preniknúť pod vodnú hladinu je taká stará ako ľudstvo samo. Už starovek poznal lovcov perál a špecialistov na získavanie stratených nákladov z potopených lodí, ktorí pod vodou dýchali pomocou kožených vakov.
Potápanie sa odohráva predovšetkým pod holým nebom, poskytujúc tak každému človeku osobný a jedinečný kontakt s prírodou. Stať sa potápačom, znamená vstúpiť medzi tých vyvolených, ktorým je dovolené poodhaliť závoj tajomstva a napĺňať dávnu túžbu ľudstva - dýchať pod vodou.

História Žilinského Klubu potápania AQUA.PRO sa začala písať 17.12.1998, symbolickým pokrstením zakladajúcej listiny klubu vodou. V dnešnej dobe tvorí členskú základňu takmer 50 nadšencov potápania, ktorí sa pravidelne stretávajú a podnikajú spoločné potápačské cesty. Počas 14 rokov členovia klubu precestovali za potápaním takmer celý svet a potápali sa na mnohých magických miestach našej modrej planéty. O zážitkoch z týchto nevšedných miest sa s nami ochotne porozprávali.


Vrak lode Wilhelm Gustlof.

Z ich rozprávania sa dozvedáme, že poľská časť Baltického mora je potápačmi považovaná za jednu z najlepších vrakových potápačských lokalít sveta. Napriek náročným podmienkam ako sú veľké vlny, studená voda a nie vždy ideálna viditeľnosť ,tu ročne cestuje veľa potápačov a expedícií, lebo v miestnych vodách je potopených veľa lodí z rôznych historických období. V roku 2004 sa členovia klubu Aqua.pro po niekoľko mesačných prípravách, vybavovaní potrebných povolení a formalít ako prví Slováci potápali na vraku lode Wilhelm Gustloff. „Loď Wilhelm Gustloff je príbehom pýchy, sily, slávy a smutného konca - zapísala sa do dejín ako najväčšia námorná katastrofa všetkých čias. Loď vyrobená v roku 1937, vážiaca 25 484 ton bola vlajkovou loďou nacistického Nemecka a silným nástrojom Hitlerovej propagandy. Na lodi nebola prvá, druhá či tretia cestovná trieda, chudobní aj bohatí sa mohli spoločne tešiť z plavby na luxusnom parníku. Počas II. svetovej vojny loď vyčlenili pre záchranné operácie, využívali ju ako sanitárnu loď pre chorých a zranených. Loď Wilhelm Gustloff bola premaľovaná na zeleno s červenými krížmi po trupe a mala zostať nedotknuteľná. Nesmela na palube prevážať zbrane, jej posádka a pasažieri boli chránení medzinárodnými dohodami. Nestalo sa. 30. januára 1945 loď vyplávala z Gdaňska s tisíckami nevojakov, pre ktorých to bola posledná možnosť ujsť pred postupujúcou Červenou armádou. Ďaleko však neušli. Sovietska ponorka S-13 zasiahla o niekoľko hodín po vyplávaní loď troma torpédami. Za 50 minút slávna loď Wilhelm Gustloff stiahla pod mrznúcu hladinu Baltiku 9343 mužov, žien a detí - štyrikrát viac obetí ako pri útoku na newyorské dvojičky, šesť kráť viac ako obetí na Titanicu. Podarilo sa zachrániť 1239 ľudí. Ešte nikdy v histórii ľudstva nevyhasol život takého obrovského množstva ľudí počas potopenia jednej lode. Vrak Wilhelma Gustloffa leží na otvorenom mori v studenej vode, v hĺbke 46 metrov, 22 kilometrov od poľského mesta Leba.


Žraločie eldorádo na Palau.

Počas rôznych výprav na Bali, indonézske súostrovie Sulavesi, Thajska či pravidelných potápačských safari v Egypte sa potápači z klubu Aqua.pro už veľa krát stretli so žralokom. Ako sa dozvedáme z ich rozprávania potápači vnímajú žraloky inak ako bežný suchozemci. Žralok je pre bežných ľudí často krát synonymom strachu až smrti pod vodou. Obavy ľudí z tohto tvora vo veľkej miere pochádzajú z neprávd a nereálnych nadnesení od tvorcov mnohých komerčných filmov, pre ktorých je často krát žralok len veľmi dobrý objekt na šírenie strachu, alebo na vzbudenie a vystupňovanie napätia divákov. Pre potápačov je stretnutie s týmto tvorom naopak vyhľadávaným silným až nezabudnuteľným zážitkom. Tento najobávanejší dravec morí ich fascinuje svojou krásou a silou a hlavne dokonalou vybavenosťou a prispôsobením k životu vo vodnej ríši.

Najsilnejšie zážitky zo stretnutia s týmto obávaným predátorom morí majú z mikronézskeho súostrovia Palau. Palau je republika s rozlohou necelých 500 štvorcových kilometrov ležiaca v Tichom oceáne v juhozápadnej Mikronézii. Skladá sa z 26 ostrovov a 300 malých neobývateľných mini ostrovčekov, nazývaných Rock Islands, ktoré ležia vnútri rozsiahlej lagúny uzatvorenej útesom. Ostrovy Palau získali v roku 1994 nezávislosť od USA, v súčasnosti sú voľne pridružené a ako menu používajú americký dolár. Vďaka polohe a reliéfu dna sa tu nachádzajú silné prúdy, ktoré tlačia chladnejšiu vodu z 200 a viac metrových hĺbok k pobrežiu čo sú ideálne podmienky pre výskyt žralokov, delfínov a mánt. Vzhľadom na tieto prúdy, ktoré sú miestami tak silné, že „odfúknu“ potápača ako vietor pierko a je pre neho problém udržať aj dýchací regulátor v ústach, sa potápači prichytávajú k útesu pomocou kotviacich hákov. Vďaka tomuto netradičnému spôsobu potápania sa tak potápači môžu na pár minút stať akoby súčasťou početných 30-50 členných skupín útesových žralokov (žralok bieloplutvý, čiernocípy a šedý), ktorí sa tu pôvabne, akoby vo vzduchoprázdne vznášajú a pozorovať tohto ináč plachého tvora z bezprostrednej vzdialenosti.


Mikrokozmos na Filipínach.

Hlavným cieľom ich ďalšej mini expedície bolo pozorovanie žraloka líščieho vo Filipínskej rezervácii pri ostrove Malapascua. Je to jedno z mála miest na Zemi, kde sa tento inak hlbinný žralok vďaka prúdom a reliéfu dna vyskytuje aj v hĺbkach prístupným bežným potápačom. Žralok Líšči - prezívaný aj „žralok mláťačka“ je charakteristický veľkou chvostovou plutvou, ktorá tvorí takmer polovicu z 3-5 dĺžky dospelého jedinca. Tento žralok používa pri love rafinovanú techniku, pri ktorej pomaly pláva bokom okolo svojej koristi, ako by si ju ani nevšímal a potom uštedrí chvostovou plutvou silný až smrtiaci bočný úder. Potápači z Aqua.pro boli udivení nad tým, prečo je tento úžasný tvor napriek prísnym pravidlám ochrany a potápania v tejto oblasti taký plachý. Jedno z možných vysvetlení sa im ponúklo počas ďalších ponorov na lokalitách vzdialených len pár stoviek metrov od výskytu žraloka líščieho. Pri objavovaní úžasného mikrosveta plného miniatúrnych živočíchov, pri ktorých na malom korale, alebo sasanke, na rozlohe len niekoľko desiatok centimetrov štvorcových pozorné oko objavilo množstvo malých až miniatúrnych živočíchov ako sú morské koníky, malé kraby, krevety, ryby a slimáky. Každé z týchto miest bolo úplne iné ako ostatné a pripomínali doslova malé, samostatné živé planéty v kozme morského dna. Potápači tu náhle zaznamenali pod vodou niekoľko až dych vyrážajúcich explózii, našťastie v bezpečnej vzdialenosti. Explózie spôsobovali vybuchujúce granáty, ktoré sú všetko ničiacou, ale účinnou formou lovu miestnych rybárov. Členovia klubu Aqua.pro na základe ich niekoľkoročných pozorovaní vyjadrili sklamanie nad tým, že napriek čoraz prísnejším podmienkam ochrany podvodného sveta sa ľudstvo stále správa k prírode a k vodnému prostrediu obzvlášť veľmi nešetrne, čo má za následok zreteľný pokles výskytu pestrofarebných koralov a aj veľkých morských živočíchov na miestach, kde sa pravidelne vyskytovali. Klub Aqua.pro sa taktiež snaží svojím dielom prispieť k zachovaniu krás a bohatstva podmorského sveta pre ďalšie generácie. Organizujú prednášky pre verejnosť, predovšetkým na základných a stredných školách. Vedú svojich členov k ekologickému spôsobu potápania a života. Nielenže odmietajú zber podvodných živočíchov, ale aj nákup suvenírov vo forme mušlí, a niektorí idú ešte ďalej a odmietajú aj jedlá z morských živočíchov.

Overené našimi zákazníkmi

98 % našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 1356 hodnotení a 339 recenzií).

Rychle vybavenie objednavky

Overený zákazník

Overený zákazník, 21.9.2020

Dlho som sa nestretla s tak ochotnym a prijemnym servisom, profesionalnost na prvom mieste. Tovar prisiel hned a je skvely.

Overený zákazník

Overený zákazník, 20.9.2020

Využil som už niekoľkokrát a vždy bolo všetko v poriadku. Aqua pro môžem jednoznačne odporučiť.

Overený zákazník

Overený zákazník, 7.9.2020

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ