Kolumbia - Malpelo 2017

Pozrite si celý dokument v HD kvalite a pod ním krátky príspevok v Hlavných správach Tv Markíza (23.4.17) z našej výpravy na Kolumbijsky ostrov Malpelo.V marci 2017 sa skupina 14 potápačov z Potápačského klubu AQUA.PRO Žilina zúčastnila na Prvej slovenskej výprave na vzdialený kolumbijsky ostrov MALPELO.

Malpelo je jediný pacificko-oceánsky kolumbijsky ostrov.. Leží 490 km (28 h plavby loďou) západne od hlavného kolumbijského prístavu Buenaventura. Ostrov vystupuje z hĺbky cca 4 km a má vulkanický pôvod. Od roku 1986 sa na ostrove nachádza malá základňa Kolumbijského námorníctva. Posádku tvorí nepretržite 5-6 vojakov a jeden príslušník štátnej ochrany prírody. Ostrov Malpelo a oblasť 25 námorných míľ okolo je chránenou prírodnou rezerváciou kvôli bohatému podvodnému životu a je deklarovaná ako aj dôležitú oblasť pre ochranu vtáctva. Na ostrove hniezdi až 60 druhov vtákov. Pre niektoré druhy ide o jediné hniezdisko na svete a ich populácie na tomto ostrove sa odhadujú v počte nad 100 000 jedincov. V chránenej oblasti Malpelo je zdokumentovaný výskyt viacerých druhov žralokov, delfíny, 5 druhov veľrýb, manty a nespočetné množstvo druhov rýb a iných vodných živočíchov.
OD roku 2006 je prírodná rezervácia Maplpelo v zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Od Júna 2017 bude okolo ostrova hliadkovať nepretržite loď neziskovej organizácie BIODIVERSITY FOUNDATION aby pomohla námorníctvu chrániť ostrov pred ilegálnym rybolovom.

MALPELO je súčasťou veľkej siete chránených prírodných rezervácií v ktorej sa nachádzajú:
KOKOSOVÝ OSTROV/Kostarika - MALPELO/Kolumbia - COIBA/Panama - GALAPÁGY/Ekvádor


Naša Expedícia MALPELO 2017 (21. - 29.3.2017)

Na základe našich zdrojov išlo o prvú slovenskú potápačskú expedíciu na ostrov Malpelo. 14 nadšených členov Žilinského potápačského klubu AQUA.PRO neváhalo podstúpiť dlhú cestu aby mohlo potápať na jednom z mála posledných bezpečných útočísk žralokov na svete. Počas 6 dní na ostrove sme absolvovali 17 ponorov na rôznych lokalitách ostrova. Vedúcim celej expedície bol Julio Cesar Velez. Tento milý starší pán je najväčším odborníkom na potápanie na MALPELE. Celý ostrov, jeho faunu či často zradné oceánske prúdy pozná ako vlastnú dlaň a tak bola jeho prítomnosť obrovským prínosom. Do sprievodného týmu patril aj morský biológ JORGE HERRERA ktorý nám ochotne poskytol všetky informácie o rezervácii a jej faune. Počas celej našej expedície bol na lodi prítomný aj JAIVER ROJAS - zamestnanec Kolumbijského úradu pre ochranu životného prostredia. Absolvoval s nami aj samotné ponory. Okrem dohliadania nad dodržiavaním pravidiel rezervácie robil pri týchto ponoroch zároveň aj výskum populácie žralokov a iných zástupcov miestnej fauny. Počas nášho pobytu sme sa stretli ešte s jednou dôležitou osobou pri ochrane oblasti Maleplo a síce so SANDROUA BESSUDO, ktorá je zakladateľka ochranárskej organizácie MALPELO FOUNDATION.

Ostrov Malpelo je miesto unikátne svojou obrovskou biodiverzitou a endemickými druhmi vyskytujúcimi sa výlučne na jeho území. Vďaka svojmu nedotknutému ekosystému patrí medzi najkrajšie miesta pre potápanie so žralokmi na svete. Z tohto dôvodu je aj veľká časť kolumbijského obyvateľstva na prírodnú rezerváciu Malpelo právom hrdá a považuje ju za jedno z najväčších bohatstiev svojej krajiny a uvedomuje si potrebu chrániť MALPELO.

Overené našimi zákazníkmi

100% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 575 hodnotení a 126 recenzií).

Promptne bezproblémové vybavenie objednávky

Overený zákazník

Overený zákazník, 16.7.2018

Výborná komunikácia

Overený zákazník

Overený zákazník, 9.7.2018

Obchod určite doporučujem, dobrý prístup a rýchle doručenie.

Overený zákazník

Overený zákazník, 9.7.2018

UŽ 19 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ