Servis regulátorov

Prečo servisovať regulátory?

Myslíme si, že práve dýchacia automatika je tou súčasťou potápačskej výstroje, ktorej by mal potápač venovať najväčšiu pozornosť. Ak ti tečie voda do masky, máš roztrhnutý oblek a tečie Ti do neho voda, alebo máš hrdzavý nôž, tak to môže byť nepríjemné, ale sú to drobnosti, ktoré nemusia priamo ohroziť bezpečnosť ponoru.
Ak ale Tvoja automatika nepracuje správne, ťažšie sa z nej dýcha, uniká z nej stále vzduch, alebo do nej tečie voda, tak to sú už natoľko vážne veci, že každý rozumný potápač pri zistení takýchto porúch na hladine pred ponorom, alebo v priebehu ponoru nerozmýšľa na tým, či potápať alebo pokračovať v ponore s takouto automatikou.
Kvalitný a pravidelný servis ti zaistí maximálnu životnosť, výkon, spoľahlivosť a tým bezpečnosť pri používaní dýchacej automatiky. Nie je dobré ani predpokladať, že automatika, alebo aj iné technické vybavenie potápača je v dobrom a funkčnom stave iba pre to, že od nákupu, alebo poslednej servisnej prehliadky bola len málo používaná. Mal by si vedieť, že dlhodobé, alebo nesprávne aj krátkodobé uskladnenie môže mať za následok vznik vnútornej korózie, usadenín, alebo opotrebovanie tesniacich O-krúžkov či iných pohyblivých častí dýchacej automatiky.


Čo na to výrobcovia dýchacích automatík?

Výrobcovia v záujme udržania dýchacej automatiky v optimálnom funkčnom stave odporúčajú vykonávať servisnú prehliadku a údržbu dýchacej automatiky aspoň raz za rok, alebo po 100 ponoroch, podľa toho čo je skôr. Pri častom používaní dýchacej automatiky v slaných a znečistených vodách, v chlórovaných bazénoch, alebo po 60-70 hodinách potápania odporúčajú výrobcovia skrátiť dobu medzi prehliadkami na 6 mesiacov. Jedným z častých indikátorov znečistenia automatiky je zafarbený, zanesený, alebo hrdzavejúci filter v sedle prvého stupňa. V prípade pozorovania akýchkoľvek zmien vo funkčnosti Tvojej dýchacej automatiky si ju nechaj skontrolovať servisným technikom.

Kontrola pred ponorom

Vždy pred použitím skontroluj, že Tvoj regulátor neprepúšťa (tesní) tým, že sa nadýchneš z neho pri uzatvorenom ventile fľaše, nerob to, ale silovo. Nemal by si pri normálnom nádychu natiahnuť žiadny vzduch. Prenikanie vzduchu by naznačovalo, že výdychový ventil riadne netesní, prípadne je poškodený náustok alebo membrána na druhom stupni. Ďalším krokom je otvorenie ventilu fľaše a počúvanie, či nezachytíš jemný sykot. Skontroluj, či z regulátora môžeš riadne a pohodlne dýchať. Akákoľvek netesnosť, prípadne nesprávne fungovanie regulátora sa musí zistiť ešte pred potápaním. V prípade, že nejaký problém zistíš až po zanorení, bezpečne vystúp na hladinu a v žiadnom prípade nepokračuj v ponore s takýmto dýchacím regulátorom.

Starostlivosť, údržba a čistenie

Spoľahlivosť a správne fungovanie Tvojho regulátora závisí na starostlivosti, ktorú dostane. Zaobchádzaj s ním opatrne, nevystavuj ho zbytočným šokom alebo nárazom, najmä druhý stupeň. Aby sa zabránilo usadzovaniu nánosov, čo môže následne spôsobiť nefunkčnosť regulátora, je potrebné ho po každom ponore úplne opláchnuť v sladkej vode.
Najprv umiestni prachovú čiapočku na ústie prvého stupňa, aby sa zabránilo prenikaniu vody do prvého stupňa. Potom opláchni druhý stupeň z vnútra a zvonka, ale nestláčaj počas umývania sprchu druhého stupňa. Môže to spôsobiť preniknutie vody do LP hadice a následne aj do prvého stupňa. Po opláchnutí, napoj regulátor na zásobu vzduchu a pre istotu vyfúkaj všetku vodu zo systému. Po vysušení regulátora ho uskladni na chladnom tmavom mieste.
Maj na pamäti, že teplo, svetlo a vlhkosť sú nepriatelia Tvojej automatiky.


V AQUA.PRO vykonávame záručný a pozáručný servis, diagnostiku, odstraňovanie porúch, čistenie, nastavovanie a predaj náhradných dielov dýchacích automatík značiek Mares, Apeks, Spiro .

Servis regulátora
Cena servisu je 65,- Eur (bez DPH)

Cena zahŕňa:

  • Dýchací regulátor - kompletný set: I.stupeň + II.stupeň + octopus + LP hadica na BC + meracia konzola
  • diagnostika, rozobratie, vyčistenie, osušenie, montáž, nastavenie
  • orientačná cena za kompletný servis aj s náhradnými dielmi : cca 90-130 Eur
  • cena servisu bez octopusu: 50 Eur bez DPH

Cena nezahŕňa:

  • vymenené náhradné diely
  • opravu skrytých vád


Overené našimi zákazníkmi

100% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2479 hodnotení a 690 recenzií).

V Aqua-pro som nakupovala viackrat a vzdy sa mozem spolahnut na rychle dodanie a kvalitny tovar ktory zodpoveda popisu na webe. Ochotny personal vybavi pripadny problem s objednavkou obratom.

Overený zákazník

Overený zákazník, 14.7.2024

Výborná komunikácia, ochota poradiť

Overený zákazník

Overený zákazník, 9.7.2024

Chalani sú profíci a kočka tiež

Overený zákazník

Overený zákazník, 7.7.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ