Neoprén je zlisovaná guma napustená mikrovankúšikmi dusíka pod určitým tlakom. Neoprénové doplnky sú samé o seba vodotesné, avšak nie sú hermeticky uzavreté, trošku vody cez otvory dovnútra prepustia, teplota Vášho tela však vnútorné časti neoprénu rýchlo zahřeje a tím pocítite žiadaný tepelný komfort. Produkty z našej ponuky majú vysokú tepelnú izoláciu a maximálnu pružnosť.
V našom eshope nájdete starostlivo vybrané neoprénové doplnky na zimné otužovanie od popredných svetových výrobcov neoprenov ako: Mares, Waterproof, Cressi, Bare, Zoggs alebo Hiko. Náš online obchod pre otužilcov a zimných plavcov ponúka v jednotlivých podkategóriách cenovo zvýhodnené sady, čiapky, rukavice, topánky a plavky pre otužilcov a zimné plavanie.
Ako začať správne otužovať?
Otužovanie v studenej vode je veľmi stará prax, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov vďaka nepopierateľným prínosom pre fyzické aj duševné zdravie. Vyžaduje si veľkú vôľu a sebadisciplínu. Aj keď sa to môže zdať jednoduché, otužovanie spúšťa v tele mnoho liečivých procesov. Ako to, že to všetko dokáže obyčajná studená voda? V tomto článku si preberieme prínosy otužovania a poskytneme vám kroky, ako začať a čo všetko je potrebné urobiť.
Najprv sprcha v chladnej vode
Začnite sprchou v studenej vode. Predtým, než začnete otužovať vonku v prírodných podmienkach, je dôležité pripraviť telo postupným zvykaním si na chlad. Ak ste začiatočník, začnite teplou sprchou a postupne pridávajte studenú vodu po niekoľkých minútach, aby sa telo lepšie prispôsobilo a nezažilo šok zo studenej vody. Studená sprcha má pre telo mnoho výhod pre. Tento proces, nazývaný hydroterapia, sa využíva už stovky rokov na adaptáciu tela na extrémne podmienky a na zlepšenie zvládania stresu.
Výhody otužovania v sprche
Pocit šťastia – pri vystavení studenej vode sa uvoľňuje veľké množstvo endorfínov, hormón šťastia a uvoľnenia. V dnešnom rýchlom svete trpí mnoho ľudí stresom a WHO odporúča na zmiernenie stresu studenú sprchu 2–3 krát týždenne po dobu 5 minút.
Chudnutie – studená sprcha pomáha zrýchliť metabolizmus, čo je užitočné pre ľudí s pomalým metabolizmom a môže pomôcť predchádzať obezite, ak je kombinovaná s dobrými stravovacími návykmi.
Zdravá pokožka a vlasy – zvýšená cirkulácia krvi pri studenej sprche prospieva zdraviu pokožky a kvalite vlasov.
Posilnenie imunity – studená sprcha zlepšuje odolnosť voči bežným respiračným ochoreniam ako nachladnutie či chrípka a môže byť prevenciou proti niektorým typom rakoviny.
Správne otužovanie
Keď už poznáte výhody otužovania v sprche a chcete prejsť na vyšší level, skúste otužovanie vonku v extrémne chladnej vode, napríklad v rybníkoch, jazerách alebo v domácom bazéne, kde teplota v zime klesá na 0°C až 4°C, v závislosti od počasia. Zo začiatku to nebude príjemné, kým si na to nezvyknete, preto je dobré začať postupne a pomaly.
Dýchanie pomáha ukľudniť myseľ a telo
Pamätajte, že dych upokojuje myseľ. Keď ste v ľadovej vode, je dôležité zámerne spomaliť dýchanie a dýchať zhlboka, pričom sa sústreďte na váš dych, aby ste sa upokojili. Rýchle dýchanie pri vstupe do vody vás môže priviesť do zbytočného stresu. Pripravte sa, že prvá minúta bude nepríjemná, pocítite pichanie, rezanie a bolesť. Po prvej minúte sa telo upokojí a prispôsobí sa zime, takže sa začnete cítiť pohodlne.
Ako dlho byť vo vode pri otužovaní?
Názory na to, ako dlho by mal človek zotrvať v ľadovej vode, sa líšia a záleží na vašej schopnosti znášať chlad. Obéznejší ľudia zvyčajne lepšie tolerujú chlad než chudší. Odporúča sa zotrvať dve minúty pre zdravotný efekt, ďalší čas je už na vašom rozhodnutí a tolerancii. Iná teória hovorí, že by ste mali vydržať toľko minút, koľko stupňov má voda + 2 minúty. Štúdie naznačujú, že pri teplote vody 0°C až 2°C človek vydrží až 22 minút, avšak to je veľmi individuálne. Začiatočníci sú citliví na chlad a odporúča sa používať neoprénové doplnky, ktoré pomáhajú vydržať dlhšie a predchádzajú omrzlinám a zraneniam nôh pri vstupe a výstupe do vody. Pri vystavení chladu telo uprednostňuje udržiavanie tepla životne dôležitých orgánov, čo vedie k rýchlej strate tepla z končatín a hlavy, a teda k omrzlinám, najmä na rukách a nohách.
Jednotlivé fázy pri otužovaní
Fázy pri otužovaní môžu u každého človeka nastať v inom čase. Takto to prebieha:
- Najprv príde šok, pretože telo sa musí vyrovnať s extrémnym chladom. Voda okamžite začne prudko chladiť, bodať a páliť. V tomto momente máte pocit, že nevydržíte dlho, preto je dôležité vydržať, dýchať zhlboka a spomaliť dych. Táto fáza trvá 30 sekúnd až 1 minútu.
- V druhej fáze voda stále páli a bodá, ale už vás tak nechladí. Začnete si to viac užívať a okrem adrenalínu sa uvoľňuje aj endorfín – hormón šťastia. Je dôležité prejsť touto fázou, pretože si ju mozog zapamätá a motivuje vás k ďalšiemu otužovaniu.
- V tretej fáze už necítite chlad ani pálenie a bodanie ustupuje. Dosiahnete stav pokoja a môžete si plávanie užívať a vnímať krásu okolo seba.
- Štvrtá fáza je kritická, prichádza nenápadne. Začnete vodu viac vnímať ako pálivú, aj keď vám bude vo vnútri teplo. Pocity chladu sa vracajú, čo je signál, že by ste mali skončiť a vyjsť z vody. Niektorí ľudia už ukončia otužovanie vo fáze 3.
- Pokiaľ nevyjdete z vody vo fáze 4, dostanete sa do piatej fázy, kde sa tras zjavne prejaví a môžete mať problém dostať sa von. Táto fáza je našťastie vzácna.
S neoprénovými doplnkami alebo bez nich?
Toto je večná téma otužilcov a má svojich zástancov aj odporcov. Ak prebieha nejak súťaž v otužovaní, tak je povolená iba čiapka. Veľa pokročilých ľadových medveďov nepoužíva žiadne neoprénové doplnky. Všeobecne sa zastáva názor, že z vody by ste mali vyliezť, keď už Vám začínajú omŕzať prsty na nohách a rukách, čiže je to akési vodítko. Pravdou však je, že veľké množstvo ľudí, od začiatočníkov až po pokročilých sú veľmi citliví na chlad a nevedia si predstaviť svoj pobyt v ľadovej vode bez neoprénových doplnkov, takže ak to niekto tak cíti, tak neoprénové doplnky sú namieste.
Doplnky pri otužovaní:
Zobraziť menej