Ako si vybrať kompenzátor vztlaku BCD

Beztiažový stav zažívajú iba kozmonauti vo vesmíre a taktiež potápači pod vodnou hladinou vďaka kompenzátoru vztlaku, ľudovo nazývanému - žaket. V angličtine je označovaný skratkou BCD (Buoyancy Compensation Device alebo Buoyancy Control Device), alebo len v skratke BC a je nezbytnou súčasťou potápačského výstroja. Výrobcovia ponúkajú dva základné typy vyvažovacích viest: klasické kompenzátory so vzduchovým vakom po celom obvode a BCD so vzduchovým vakom len na chrbte - krídlo.

Technickí potápači tvoria vo svete potápania samostatnú kategóriu a pre nich sú v ponuke kompletne zostavené BC systémy (krídla z popruhov, backplatu a duše umiestnenej iba na chrbtovej časti) pre mono fľašu alebo takzvané dvojičky (dve fľaše naraz) až po špeciálny Sidemount systém. Vybrať si kompenzátor pre rekreačného potápača je však v podstate jednoduché a v tomto článku sa dozviete čomu by ste mali pri kúpe venovať pozornosť.

Na čo slúži kompenzátor vztlaku?

Účelom kompenzátoru je stabilizácia Vašej polohy vo vode, aby ste zbytočne nestúpali na hladinu a taktiež neklesali na dno. Práca s kompenzátorom patrí v potápačskom svete medzi najdôležitejšie a taktiež najzložitejšie zručnosti a v závislosti od učenlivosti a dovednostných znalostí trvá určitý čas, kým ho začne potápač správne používať. Hlavným účelom je zásobiť kompenzátor dostatočným množstvom vzduchu v závislosti od tlaku v hĺbke v ktorej sa potápač nachádza a platí priama úmera, že čím hlbšie sa potápač ponorí, tým väčší tlak vody na potápača pôsobí a tým viac vzduchu musí do kompenzátora pridať. Pri výstupe na hladinu klesá okolitý tlak vody a vzduch natlačený v kompenzátori sa začne rozpínať, takže úlohou potápača je sa ho pozvoľne zbavovať, aby nedošlo ku nekontrolovateľnému výstupu na hladinu. Hlavnou úlohou potápača je dosiahnuť neutrálny vztlak v akejkoľvek hĺbke. Pri tomto vztlaku sa potápač voľne vznáša, výrazne neklesá a ani nestúpa.

Skúška správnosti

Vaše pľúca sú v podstate tiež vztlakové teleso, akási duša (v priemere 6 L pľúca u mužov a 4 L u žien), takže každý nádych má nezanedbateľný vplyv na vztlak potápača. Ako teda potápač zistí, že má v kompenzátori dostatočné množstvo vzduchu? V podstate jednoducho, presvedčí sa dychovým cvičením. Pri dostatočnom množstve vzduchu v žakete pri dosiahnutí cieľovej hĺbky by ste mali pri každom nádychu mierne stúpať a naopak pri výdychu mierne klesať.

Naša ponuka kompenzátorov

Najzákladnejšie rozdelenie BCD

Klasické BCD - vztlakové teleso po obvode

Jedná sa o klasické BCD so vztlakovým telesom umiestneným po celom obvode kompenzátora vrátane kapies podobne ako záchranná vesta, ďalšou súčasťou je umelý backplate s polstrovaním pre uchytenie fľaše ku kompenzátoru, inflátor, polstrované ramenné popruhy, brušný popruh, hrudný popruh a prípadne aj trimovacie kapsy pre doplnenie závažia na chrbtovej časti. Takéto BCD sú stabilné a na hladine nespôsobujú pretáčanie potápača smerom do horizontálnej polohy. Sú vhodné aj pre začiatočníkov a taktiež aj pre potápačov, ktorí potrebujú udržiavať vertikálnu polohu počas ponoru a sú ideálne aj počas potápačských výcvikov. Integrované vrecká pre závažie alebo pre uloženie masky, poprípade baterky sa nachádzajú priamo na BCD. Nevýhodou klasických žaketov je obmedzenie potápača v pohybe a pri natáčaní do strán. Tento problém však elegantne vyriešila firma Mares a pre zabezpečenie modularity, lepšieho pohybu a stabilty pod vodou pridala do žaketov Dragon (pánsky), Kaila (dámsky) a taktiež Guardian (pánsky) a Grace (dámsky) takzvané dračie krídla


BCD krídlo - vztlakové teleso len na chrbte

Pri tomto type žaketu je vztlakové teleso umiestnené na chrbte. Duša je spojená s polstrovaným backplatom, cez ktorý vedie fľašový popruh na uchytenie fľaše ku kompenzátoru, ďalšou súčasťou sú ramenné polstrované popruhy, brušný popruh, hrudný popruh, inflátor a trimovacie kapsy pre vloženie závažia v chrbtovej oblasti. Pre potápačov a najmä tých skúsenejších je tento typ žaketu pohodlnejší. Jeho hlavnou výhodou je ľahší, v podstate neobmedzený pohyb pod vodou a navyše vztlakové teleso len na chrbte umožňuje potápačovi lepšie udržať horizontálnu polohu tela. Za miernu nevýhodu môžeme považovať dlhší čas adaptácie na takýto systém, pretože nie každému to s ním pôjde od začiatku hladko. Ďalšou nevýhodou je pretáčanie potápača do horizontálnej polohy na hladine, čo môže byť pre niekoho nepohodlné. Ideálnymi zástupcami tohto typu žaketu je napríklad kompenzátor BOLT SLS, poprípade cestovný a ľahký žaket bez tuhého backplatu - kompenzátor Magellan


Technický BC systém - vztlakové teleso na chrbte

Pre tento systém je taktiež charakteristické, že vztlakové teleso - duša sa nachádza len na chrbte. BC systém si môžete zakúpiť ako komplet alebo si ho môžete z jednotlivých komponentov vyskladať sami s voliteľnou konfiguráciou pre monofľašu alebo dvojičky (dve fľaše). Jednotlivé časti sú: krídlo (dvojitá duša s inflátorom), hlinikový backplate (je ľahký a vhodný aj pre leteckú dopravu) alebo nerezový, voliteľné polstrovanie backplatu, ďalej 2 fľašové popruhy, postroj (popruhy, ktoré si nastavíte presne podľa Vašej potreby vrátane medzinožného popruhu) a voliteľné záťažové kapsy. BC systém sa správa pod vodou presne tak isto ako žaket so vztlakovým telesom len na chrbte, to znamená neobmedzená voľnosť pohybu a ľahšie udržanie horizontálnej polohy počas ponoru. Rozdiel je v použitých materiáloch, ktoré sú svojou kvalitou doslova nezničiteľné. Obal duše je vyrobený z neprestrielného balistic nylonu, navyše duša je zdvojená, takže v prípade poškodenia jednej duše máte ďalšiu rezervu, ďalšou súčasťou je odolný, voliteľný hlinikový alebo nerezový backplate a popruhy. BC systémy sú ideálne pre vstup do technického potápania, ale vďaka svojej odolnosti, spoľahlivosti a modularite sú veľmi obľúbené aj u pokročilých rekreačných potápačov. Z našej ponuky môžeme odporučiť BC systém EVERES so 17 L dušou od firmy Dux alebo krídlo REC XR od firmy Mares


Bezpečnosť

Bezpečnosť je pri potápaní kľúčovou záležitosťou. Odporúčame Vám kúpiť si vlastný BCD, aby ste mali prehľad o tom, kedy ste žaket naposledy servisovali a či sa pri poslednom ponore vyskytol nejaký problém, ktorý treba odstrániť. Najčastejším servisným problémom sú: znečistený inflátor, ktorý by sa mal servisovať ideálne každý rok, ale môžu to byť aj integrované záťažové vrecká a výpustné ventily.

Integrovaný záťažový systém

Závažie potrebujete na to, aby ste sa mohli ponoriť a prekonali tak výrazne pozitívny vztlak, ktorý spôsobuje neoprén. Integrovaný záťažový systém je veľmi pohodlný a umožňuje vložiť závažie priamo do kapies žaketu, takže nemusíte používať opasok so závažiami ako v minulosti. Manipulácia s kapsami je veľmi jednoduchá a efektívna a považujú sa za bezpečnejší systém ako opasok so závažím. V prípade paniky alebo nepredvídateľných okolností musí byť potápač schopný záťažové kapsy čo najrýchlejšie uvoľniť, čo je v prípade opasku so závažím určite zložitejšie.


Vypúšťacie ventily

Vypustiť vzduch z kompenzátora môžeme urobiť dvoma komponentami žaketu. Hlavný spôsob je pomocou inflátora na ktorý je napojená stredotlaková hadica, namontovaná na dýchací regulátor. Alternatívu vypustenia vzduchu zo žaketu predstavujú vypúšťacie ventily, väčšinou sú dva a sú umiestnené na chrbtovej časti plášťu kompenzátora. jeden sa nachádza na úrovni ramenného popruhu a druhý v spodnej časti na úrovni zadku. Počas ponoru sa vzduch v žakete rozlieva a v prípade neprirodzenej polohy, napríklad hlava je nižšie ako telo, sa vzduch automatický natlačí do spodnej časti kompenzátora na zadku, v tomto prípade inflátorom nevypustíte žiaden vzduch a musíte použiť výpustný ventil umiestnený v spodnej časti žaketu. Ďalším príkladom alternatívneho použitia výpustného ventilu je situácia, keď počas ponoru uviazne na tlačidle inflátora nejaká nečistota alebo kamienok a vy nebudete schopní vypustiť vzduch, čo môže byť nebezpečné.


Ako si vybrať pohodlné BCD ?

Pri správnom výbere kompenzátora dbajte na to, aby ste si vybrali správnu veľkosť. Príliš veľký kompenzátor spôsobuje nepohodlie pod vodou, tlaková fľaša Vás bude nepríjemne natáčať do strán a vy si ponor neužijete. Kompenzátory disponujú nastaviteľnými ramennými, brušnými a hrudnými popruhmi. Ramenné popruhy musia byť umiestnené presne v strede medzi krkom a rukou a po pritiahnutí nesmú skĺznuť z ramien. Hrudný popruh má poistný charakter a ramenné popruhy fixuje viac k sebe. Brušný popruh väčšinou disponuje suchým zipsom a popruhom pre pritiahnutie a ani tu by nemala byť po utiahnutí výrazná vôľa. Pri skúšaní majte na pamäti, že si ešte oblečiete neoprénový oblek, ktorý taktiež vypĺňa nejaký priestor, takže drobná rezerva pri skúšaní žaketu je v poriadku

Kompenzátory pre ženy

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kompenzátory pre mužov a ženy sú strihovo rovnaké, ale nie je to pravda. Ženy majú užšie plecia a z toho dôvodu sú ramenné popruhy na dámskom žakete užšie. Taktiež hrudný popruh je na dámskom žakete situovaný o niečo vyššie ako pri pánskom. Spodná časť žaketu poskytuje taktiež rozdielny strih, pretože ženské telo je v oblasti pásu a bokov o niečo viac zakrivené ako mužské.


Dámsky žaket Kaila

Životnosť kompenzátorov

Odporúčame kupovať žakety iba od renomovaných výrobcov ako sú napríklad firmy Mares, Aqualung, Cressi alebo Scubapro. Ľudia radi nakupujú tovar z druhej ruky a nie je to ináč ani pri kompenzátoroch. Je potrebné si dávať veľký pozor od koho takéto vybavenie kupujete, v akom stave je a ako dlho bol žaket používaný, lebo sa môže ľahko stať, že kúpite výrobok, kde budete musieť vymeniť inflátor a výpustné ventily a zrazu zistite, že oprava Vás vyjde na rovnakú sumu ako samotná kúpa. Preto radšej odporúčame investovať do nového vybavenia, ktoré budete pravidelne servisovať a vydrží Vám po mnoho rokov.

Je vhodné mať viac žaketov?

Odporúčame sa zamerať na funkčnosť, odolnosť a spoľahlivosť. Potápači radi cestujú a objavujú podmorský život v rôznych lokalitách po celom svete. Väčšina potápačov používa iba jeden žaket, ale niektorí používajú pre svoju potrebu viac žaketov, poprípade BC systémov. V našich domácich podmienkach, ale aj napríklad v stredozemnom mori máme chladnejšie vodu a logicky potrebujeme hrubé minimálne 5 mm celotelové neoprénové obleky, ktoré spôsobujú väčší vztlak, čo znamená, že budeme potrebovať viac závažia a v tomto prípade je aj vhodnejšie robustnejšie BCD s väčšou hmotnosťou.

V dovolenkových destináciach ako napríklad Maledivy, Egypt, Thajsko atp. sú teplejšie vody s priemerom okolo 28°C, takže budete potrebovať tenší celotelový neoprénový oblek, poprípade postačí len krátky oblek alebo neoprénové tričko a to znamená menší vztlak, menej závažia a ľahší pohyb vo vode. Na leteckú dopravu sú zas vhodnejšie ľahké a skladné žakety, ktoré nezaberú v batožine toľko miesta a hlavne ušetria aj hmotnosť.

Potápačské kurzy

Sme certifikovaná potápačská škola už s vyše 20 ročnou tradíciou. Oslovilo Vás potápanie? Pozrite si ponuku kurzov z našej potápačskej školy.

Overené našimi zákazníkmi

99% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2420 hodnotení a 673 recenzií).

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť

Overený zákazník

Overený zákazník, 18.4.2024

skvela komunikacia

Overený zákazník

Overený zákazník, 15.4.2024

Široký výber kvalitných výrobkov
Osobný kontakt v prípade nedostatku želanej farebnej varianty, rýchle riešenie dostupnosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.4.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ