Otužovanie benefity: Prečo začať s otužovaním?

Plávanie a otužovanie v chladnej vode, či už v bazéne, rybníku alebo v jazere má veľmi blahodárny vplyv pre celé naše telo aj dušu. Je však potrebné pristupovať k tejto disciplíne s plnou vážnosťou a hlavne mať o nej dostatok informácií, aby ste predišli zbytočným zdravotným komplikáciam. Taktiež je dôležité chrániť svoje končatiny pred extrémným chladom a zbytočnými omrzlinami vhodnými neoprénovými doplnkami. Pravdou je, že mnoho otužilých plavcov dokázalo zvýšiť celkovú kvalitu a dĺžku svojho života. Netreba však zabúdať aj na vyváženú stravu. Ak premýšľate o tom, že chcete začať so zimným plávaním, tak vedzte, že to bude jedno z Vašich najlepších rozhodnutí. Nižšie sa preto trošku rozpíšeme o 6-tich najlepších benefitoch zimného otužovania v chladnej vode.

6 hlavných zdravotných výhod otužovania

Posilnenie imunitného systému

Často Vás trápia prechladnutia a chrípka? Účinky studenej vody na imunitný systém sú už roky predmetom skúmania a výsledkom sú pozitívne štúdie. Studená voda totiž pomáha zvyšovať počet bielych krviniek, pretože telo je nútené reagovať na meniace sa podmienky a v priebehu určitého časového obdobia Vaše telo efektívnejším spôsobom zmobilizuje svoje obranné mechanizmy a to je hlavný dôvod, prečo ľudia vystavujúci sa zimnému otužovaniu bývajú len zriedkakedy chorí.


Produkty na zimné plávanie

Zvyšovanie endorfínov

Poznáte ten vynikajúci pocit a skvelú náladu po ukončení zvýšenej fyzickej aktivity? (beh, plávanie, aeróbne cvičenie). Otužovanie v chladnej vode má rovnaký efekt. Môžu za to nadmerne vyplavené endorfíny v mozgu. Zimné plávanie nás privádza až k prahu bolesti a vtedy sa najviac uvoľňujú endorfíny, ktoré nám pomáhajú uvoľniť našu myseľ. Kto by teda mohol odolať endorfínom?


Zlepšenie krvného obehu

Najsilnejší účinok zimného otužovania! Plávanie v studenej vode zlepšuje cirkuláciu celého krvného obehu rozšírením ciev v hlbších vrstvách kože. Výsledkom toho je zvýšenie krvného prietoku s cieľom zachovať teplotu v hlbších vrstvách. Nárazový šok z vystavenia v chladnej vode zvýši tepovú frekvenciu, krvný tlak a zrýchli metabolizmus, jedná sa o komplexný tréning kardiovaskulárneho systému. Inými slovami, chlad postupne pomáha zahriať končatiny a opakovaná expozícia nás prispôsobuje chladu.


Zvýšenie libida

Studená voda je vnímaná ako spôsob potlačenia sexuálneho nutkania. Faktom však je, že v skutočnosti zvyšuje libido. Plávanie v chladnej vode zvyšuje produkciu dvoch hormónov: testosterón a estrogén, ktoré hrajú významnú úlohu v sexuálnej túžbe a zvyšujú produktivitu. Medzi výhody zvýšeného libida patria: zvýšená sebadôvera, vyššia sebaúcta a zlepšená nálada.


Spaľovanie kalórii

Pri vystavení chladu sa aktivuje hormón irisín, ktorý zvyšuje odburávanie tukov v tele, čím napomáha znižovať hmotnosť, čo vedie k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu. Okrem toho, srdce musí pumpovať rýchlejšie a telo je tak viac zaťažené a zvyšuje nároky na to, aby v sebe udržalo teplo. Spálite tak rozhodne viac kalórií ako by ste plávali v teplejšej vode. Ľudia sa domnievajú, že pitie studenej vody napomáha k chudnutiu, ale je to len mýtus, faktom však je, že expozícia v studenej vode znižuje teplotu tela natoľko, že telo musí začať konať a vyrábať ďalšie teplo. Táto vynaložená energia má nezanedbateľný vplyv na spaľovanie kalórií.


Zmierňuje stres

Nadmerný stres je nepriateľom dnešnej doby a zdá sa, že vyhnúť sa mu je prakticky nemožné. Zníženie stresu znamená, že sa budete cítiť lepšie a viac si vychutnávať život. Plávanie v studenej vode je šoková terapia a je dokázané, že z dlhodobého hľadiska znižuje v tele hladinu hormónu stresu - kortizol. Po zimnom plávaní sa tak budete cítiť viac uvoľnený, pokojný a optimistický.


Všetky doplnky na zimné plávanie

Overené našimi zákazníkmi

100% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2479 hodnotení a 690 recenzií).

V Aqua-pro som nakupovala viackrat a vzdy sa mozem spolahnut na rychle dodanie a kvalitny tovar ktory zodpoveda popisu na webe. Ochotny personal vybavi pripadny problem s objednavkou obratom.

Overený zákazník

Overený zákazník, 14.7.2024

Výborná komunikácia, ochota poradiť

Overený zákazník

Overený zákazník, 9.7.2024

Chalani sú profíci a kočka tiež

Overený zákazník

Overený zákazník, 7.7.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ