Prečo začať s otužovaním?

Plávanie a otužovanie v chladnej vode, či už v bazéne, rybníku alebo v jazere má veľmi blahodárny vplyv pre celé naše telo aj dušu. Je však potrebné pristupovať k tejto disciplíne s plnou vážnosťou a hlavne mať o nej dostatok informácií, aby ste predišli zbytočným zdravotným komplikáciam. Taktiež je dôležité chrániť svoje končatiny pred extrémným chladom a zbytočnými omrzlinami vhodnými neoprénovými doplnkami. Pravdou je, že mnoho otužilých plavcov dokázalo zvýšiť celkovú kvalitu a dĺžku svojho života. Netreba však zabúdať aj na vyváženú stravu. Ak premýšľate o tom, že chcete začať so zimným plávaním, tak vedzte, že to bude jedno z Vašich najlepších rozhodnutí. Nižšie sa preto trošku rozpíšeme o 6-tich najlepších benefitoch zimného otužovania v chladnej vode.

6 hlavných zdravotných výhod zimného plávania

Posilnenie imunitného systému

Často Vás trápia prechladnutia a chrípka? Účinky studenej vody na imunitný systém sú už roky predmetom skúmania a výsledkom sú pozitívne štúdie. Studená voda totiž pomáha zvyšovať počet bielych krviniek, pretože telo je nútené reagovať na meniace sa podmienky a v priebehu určitého časového obdobia Vaše telo efektívnejším spôsobom zmobilizuje svoje obranné mechanizmy a to je hlavný dôvod, prečo ľudia vystavujúci sa zimnému otužovaniu bývajú len zriedkakedy chorí.


Produkty na zimné plávanie

Zvyšovanie endorfínov

Poznáte ten vynikajúci pocit a skvelú náladu po ukončení zvýšenej fyzickej aktivity? (beh, plávanie, aeróbne cvičenie). Otužovanie v chladnej vode má rovnaký efekt. Môžu za to nadmerne vyplavené endorfíny v mozgu. Zimné plávanie nás privádza až k prahu bolesti a vtedy sa najviac uvoľňujú endorfíny, ktoré nám pomáhajú uvoľniť našu myseľ. Kto by teda mohol odolať endorfínom?


Zlepšenie krvného obehu

Najsilnejší účinok zimného otužovania! Plávanie v studenej vode zlepšuje cirkuláciu celého krvného obehu rozšírením ciev v hlbších vrstvách kože. Výsledkom toho je zvýšenie krvného prietoku s cieľom zachovať teplotu v hlbších vrstvách. Nárazový šok z vystavenia v chladnej vode zvýši tepovú frekvenciu, krvný tlak a zrýchli metabolizmus, jedná sa o komplexný tréning kardiovaskulárneho systému. Inými slovami, chlad postupne pomáha zahriať končatiny a opakovaná expozícia nás prispôsobuje chladu.


Zvýšenie libida

Studená voda je vnímaná ako spôsob potlačenia sexuálneho nutkania. Faktom však je, že v skutočnosti zvyšuje libido. Plávanie v chladnej vode zvyšuje produkciu dvoch hormónov: testosterón a estrogén, ktoré hrajú významnú úlohu v sexuálnej túžbe a zvyšujú produktivitu. Medzi výhody zvýšeného libida patria: zvýšená sebadôvera, vyššia sebaúcta a zlepšená nálada.


Spaľovanie kalórii

Pri vystavení chladu sa aktivuje hormón irisín, ktorý zvyšuje odburávanie tukov v tele, čím napomáha znižovať hmotnosť, čo vedie k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu. Okrem toho, srdce musí pumpovať rýchlejšie a telo je tak viac zaťažené a zvyšuje nároky na to, aby v sebe udržalo teplo. Spálite tak rozhodne viac kalórií ako by ste plávali v teplejšej vode. Ľudia sa domnievajú, že pitie studenej vody napomáha k chudnutiu, ale je to len mýtus, faktom však je, že expozícia v studenej vode znižuje teplotu tela natoľko, že telo musí začať konať a vyrábať ďalšie teplo. Táto vynaložená energia má nezanedbateľný vplyv na spaľovanie kalórií.


Zmierňuje stres

Nadmerný stres je nepriateľom dnešnej doby a zdá sa, že vyhnúť sa mu je prakticky nemožné. Zníženie stresu znamená, že sa budete cítiť lepšie a viac si vychutnávať život. Plávanie v studenej vode je šoková terapia a je dokázané, že z dlhodobého hľadiska znižuje v tele hladinu hormónu stresu - kortizol. Po zimnom plávaní sa tak budete cítiť viac uvoľnený, pokojný a optimistický.


Všetky doplnky na zimné plávanie

Overené našimi zákazníkmi

100% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2183 hodnotení a 596 recenzií).

Tovar mi bol doručený v rýchlom čase , spokojná som sedí podľa veľkosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.11.2022

Rychlost, kvalita

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.11.2022

Objednávam si plavecké potreby a veci na otužovanie iba z tohto obchodu, vždy expresné dodanie, kvalitný tovar. Maximálna spokojnosť.

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.11.2022

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ