Ako začať otužovať

Otužovanie v chladnej vode

Otužovanie v chladnej vode je veľmi stará disciplína a z roka na rok ju vykonáva čoraz viac ľudí, pretože jej benefity pre fyzické, ale aj duševné zdravie sú nepopierateľné. Otužovanie v chladnej alebo až ľadovej vode vyžaduje veľkú vôľu a sebadisciplínu. Samé o sebe to vyznieva veľmi jednoducho, ale otužovanie v tele spúšťa množstvo ozdravných procesov. Ako je to možné, že to všetko spôsobuje obyčajná chladná voda? V tomto článku si povieme o benefitoch otužovania a v postupných krokoch sa dozviete ako začať s otužovaním a čo preto musíte urobiť

Najprv sprcha v chladnej vode

Pred tým, než začnete otužovať niekde vonku na otvorenej vode, tak je vhodné začať sprchovaním v chladnej vode, aby sa telo postupne pripravilo a adaptovalo na chlad. Ak ste v tomto smere úplný nováčik, tak začnite najprv teplou vodou a po niekoľkých minútach začnite postupne pridávať studenú vodu, telo sa tak lepšie adaptuje a nedostane taký šok, ako keby ste začali rovno s chladnou vodou.

Sprcha v studenej vode má veľké množstvo výhod pre telo a celkovú pohodu. Proces terapie s chladnou vodou sa odborne nazýva hydroterapia a používa sa už stovky rokov. Pomáha nášmu telu zvyknúť si na extrémne podmienky a taktiež pomáha telu adaptovať sa na stres a ľahšie sa s ním vyrovnať

Výhody otužovania v sprche

  • Šťastný pocit - najväčším benefitom pri expozícií v studenej vode je bezpochyby vyplavenie obrovského množstva endorfínov, jedná sa o notoricky známy hormón, ktorý je zodpovedný za pocit šťastia a veľkého uvoľnenia. Vyplavuje sa už pri studenej sprche. V dnešnom uponáhľanom svete trpí množstvo dospelých ľudí duševnými poruchami zo stresu. Pre zmiernenie tohto stresu odporúča WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sprchovať sa v chladnej vode 2x až 3x týždenne po dobu 5-tich minút.
  • Prirodzené chudnutie - studená sprcha je veľmi užitočná pre ľudí s pomalým metabolizmom. Zistilo sa, že pravidelné sprchovanie v studenej vode zrýchľuje metabolizmus a v kombinácií s dobrými stravovacími návykmi je prevenciou proti obezite
  • Zdravá pokožka a vlasy - studená sprcha spôsobuje zvýšenie cirkulácie krvného obehu, čo má výrazný vplyv na zdravú pokožku a kvalitné vlasy.
  • Posilnenie imunitného systému - studená sprcha zvyšuje odolnosť proti bežným respiračným ochoreniam ako sú nachladnutie, chrípka alebo aj nový koronavírus. Niektoré štúdie ukazujú, že expozícia chladnou vodou môže byť dobrá prevencia proti niektorým druhom rakoviny

Ako správne otužovať

Teraz, keď už poznáte benefity otužovania v sprche a chcete sa posunúť ďalej, tak môžete vyskúšať otužovanie vonku v extrémne chladnej vode, či už v rybníkoch, jazerách alebo niekde v domácom bazéne, kde sa v zime pohybuje teplota vody okolo 0°C až 4°C, samozrejme závisí to od počasia. Kým sa stane otužovanie v chladnej vode pre vás rutinnou záležitosťou, tak vedzte, že to zo začiatku príjemné nebude. Preto bude najlepšie, keď začnete radšej postupne a pomalšie.


Venujte pozornosť svojmu dychu

Myslíte na to, že dych upokojuje myseľ. Pri expozícií v ľadovej vode je preto veľmi dôležité zámerne spomaliť dych a dýchať z hlboka, popritom sa sústreďte na Váš dych, čím sa zaručene upokojíte. Chybou je totiž vojsť do vody a začať rýchlo dýchať, takýmto spôsobom sa dostanete do nepríjemného stresu a na začiatok sa môžete zbytočne vyplašiť. Zo začiatku musíte počítať s tým, že prvá minúta bude nepríjemná, kedy sa objavia píchanie, rezanie, bolesť a silné štípanie pokožky. Po prvej minúte sa telo ukľudní a adaptuje sa na zimu, takže sa budete cítiť pohodlne. 



Zimné plávanie: ako dlho byť vo vode pri otužovaní?

Na toto nie sú úplne jednotné názory a veľmi závisí od Vašej tolerancie chladu. Napríklad obéznejší ľudia väčšinou lepšie tolerujú chlad ako chudší. Hovorí sa o tom, že dve minúty stačí pre Váš zdravotný efekt a čas strávený navyše je už podľa Vášho uváženia a tolerancie chladu. Ďalšia teória hovorí o tom, že by ste mali vydržať toľko, koľko stupňov má voda + 2 minúty. Podľa najnovších vedeckých štúdií človek vydrží pri teplote vody od 0°C až 2°C do 22 minút. Je to však veľmi individuálne. Hlavne začiatočníci sú veľmi citliví na chlad a tu sa určite odporúčajú neoprénové doplnky  s ktorými v ľadovej vode vydržíte určite dlhšie a predídete tak omrzlinám a čo sa týka nôh, tak rôznym poraneniam po vstupe do jazera. Keď je telo vystavené chladu, tak pre udržanie tepla prednosť dostávajú životne dôležité orgány a teplo z končatín a hlavy veľmi rýchlo odchádza, preto vznikajú omrzliny najmä na rukách a nohách.



Fázy pri otužovaní

Jednotlivé fázy môžu nastať u každého človeka v inom čase. Ale čo telo zažíva od vstupu do vody až po ukončenie otužovania?

  • Ako prvý príde šok, pretože telo sa musí vyrovnávať s extrémom. Voda ihneď začína prudko chladiť, bodať a páliť. V tomto momente u človeka prevláda pocit, že vo vode dlho nevydrží, tu je veľmi dôležité vydržať a dýchať z hlboka a spomaliť dych, Táto fáza trvá od 30 sekúnd do 1 minúty
  • V nasledujúcej fáze síce voda ešte naďalej páli a bodá, ale už Vás prestane tak chladiť a vy si v tejto fáze začnete užívať, dostavia sa príjemné pocity a okrem adrenalínu sa začne vo veľkom vyplavovať endorfín - pocit šťastia. Je dôležité vydržať túto fázu, pretože si ju bude mozog najviac pamätať a stane sa pre Vás motiváciou pri ďalšom otužovaní
  • V tretej fáze už nebudete cítiť chlad a bodanie a pálenie taktiež ustúpi, ide o fázu pokoja v duši, vytratí sa adrenalín a vy si môžete zaplávať a sústrediť na všetku krásu okolo Vás.
  • Štvrtá fáza je kritická a prichádza celkom nenápadne, vodu začnete vnímať viac ako pálivú, aj keď Vám bude vo vnútri teplo. Začnú sa dostavovať prvé pocity chladu a práve to je tá chvíľa, kedy by ste to mali ukončiť a výjsť z vody von. Niektorým ľuďom sa to podarí už vo fáze 3. 
  • Ak ste nevyšli z vody von vo fáze 4, tak sa dostanete do fázy 5, kedy už triaška je evidentná a vy už môžete mať problém dostať sa z vody von. K tejto fáze našťastie dochádza len zriedkakedy.

Doplnky pre otužilcov

Neoprénové doplnky na otužovanie

Toto je večná téma otužilcov a má svojich zástancov aj odporcov. Ak prebieha nejak súťaž v otužovaní, tak je povolená iba čiapka. Veľa pokročilých ľadových medveďov nepoužíva žiadne neoprénové doplnky. Všeobecne sa zastáva názor, že z vody by ste mali vyliezť, keď už Vám začínajú omŕzať prsty na nohách a rukách, čiže je to akési vodítko. Pravdou však je, že veľké množstvo ľudí, od začiatočníkov až po pokročilých sú veľmi citliví na chlad a nevedia si predstaviť svoj pobyt v ľadovej vode bez neoprénových doplnkov, takže ak to niekto tak cíti, tak neoprénové doplnky sú namieste.

Doplnky pri otužovaní:


Prečítajte si aj článok

Overené našimi zákazníkmi

100% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2513 hodnotení a 698 recenzií).

Všetko v poriadku ,odporúčam a Ďakujem

Overený zákazník

Overený zákazník, 5.9.2024

Veĺmi rýchle doručenie, perfektná komunikácia....

Overený zákazník

Overený zákazník, 20.8.2024

Bleskové doručenie

Overený zákazník

Overený zákazník, 4.8.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ