Ako vybrať neoprénový oblek na Freediving a Spearfishing

Na úvod treba spomenúť, že rozdiel medzi oblekmi na freediving a spearfishing je len vo farebnom prevedení vonkajšieho neoprénového materiálu. Obleky na spearfishing majú zväčša takzvanú kamuflážovú alebo Indigo potlač, ktorá dokáže spearfishera veľmi dobre maskovať pred vodnými živočíchmi, ktoré sa snaží uloviť. Spearfishing (lovenie rýb) je veľmi rozšírený v prímorských krajinách ako Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko alebo Španielsko. U nás je táto disciplína zakázaná.

Neoddeliteľnou súčasťou výbavy na freediving je neoprénový oblek a nezáleží na tom, či ste profesionál alebo amatér. V tejto časti sa dozviete, ako si správne vybrať oblek na freediving, rozdiel medzi kaširovaným (Closed Cell) , hladkým (Smooth) a Open Cell neoprénom a akú hrúbku by ste si mali zvoliť v závislosti od teploty vody.

Prečo potrebujem neoprénový oblek?

Jednoducho, oblek budete potrebovať pre Vašu ochranu pred zimou a taktiež pred poranením alebo slnečným žiarením. V studenej vode Vás oblek udrží v relatívnom teple, vďaka neoprénu ste na 100% chránený pred UV žiarením, ale treba dodať, že neoprén je aj výbornou ochranou pred nepredvídateľnými morskými živočíchmi ako napríklad medúzy alebo ježkovia a zároveň je aj ochranou pred ostrými hranami korálov.

Tepelno-izolačné vlastnosti neoprénu zabezpečujú uzatvorené bublinky plynu v penovej štruktúre neoprénu. Pri bežnom neoprénovom obleku sa nejedná o bublinky vzduchu, ale o zmes plynov, ktorá vzniká pri výrobe - vulkanizácií neoprénu. Táto zmes obsahuje vyššie percento vodíka a aj dusíka a keďže vzduch je najlepší tepelný izolátor, tak Vás dokáže ochrániť pred chladom. Ak ste sa práve rozhodli s freedivingom začať, tak Vám postačí aj štandardný neoprén na potápanie alebo windsurfing, No v prípade, že Vás svet freedivingu očarí, tak potom už budete potrebovať "poriadny" oblek na freediving so všetkými jeho pokročilými vlastnosťami ako napríklad vynikajúca flexibilita alebo odolnosť voči chladu a kompresii

Čo potrebujem vedieť o neoprénovom obleku?

Neoprénový oblek na freediving, ako aj potápanie musí na tele sedieť ako druhá koža a to znamená, že by sa nikdy na tele nemali vyskytovať vzduchové kapsy, pretože práve cez tento priestor môže do obleku natiecť voda, čím sa zníží aj tepelná izolácia a taktiež platí, že čím viac voľného vzduchu v obleku, tým budete mať vo vode väčší odpor, ťažšie sa zanoríte a budete potrebovať viac závažia. Väčšina freediverov uprednostňuje dvojdielny oblek pred jednodielnym, pretože sa môžu lepšie prispôsobiť proporciám tela (napríklad silnejší hrudník a chudšie nohy). Výhodou dvojdielných oblekov je aj integrovaná kukla na neoprénovej bunde, ktorá zabraňuje väčším tepelným stratám.


Náš výber oblekov na Freediving a Spearfishing

Freedivingový oblek vs potápapačský oblek

Freediveri obvykle strávia vo vode omnoho dlhší čas ako prístrojoví potápači. Obleky na Freediving disponujú dvomi kľúčovými vlastnosťami prevyšujúcimi obleky na potápanie.

  • flexibilta
  • tepelné vlastnosti

Kvalitné freedive obleky (ideálne z vnútornej strany Open Cell - tesnenie) sú omnoho flexibílnejšie ako obleky na potápanie a poskytujú maximálnu voľnosť pohybu. Mimoriadne elastický oblek nie je taký obmedzujúci ako tuhší materiál potápačských oblekov a vy sa môžete nerušene sústrediť na ponor.

Obleky na freediving sú tiež oproti klasickým potápačským oblekom omnoho odolnejšie voči kompresii (stláčaniu) neoprénu, čoho dôsledkom je omnoho väčšia odolnosť voči tepelným stratám počas ponoru. Neoprén sa stláča kvôli tlaku (váhe) vody a platí, že čím sa ponoríte do väčšej hĺbky, tým viac neoprén podlieha kompresii. Napríklad, ak používate 5 mm hrubý oblek na prístrojové potápanie, tak povedzme v hĺbke 30 metrov pri tlaku 4 Bar už bude z neho len 2 mm neoprén. Výhodou obleku na freediving je jeho výborná schopnosť odolávať splošteniu materiálu (kompresii) pri narastajúcom tlaku v hĺbke, čo výrazne znižuje jeho tepelné straty.


Naša ponuka oblekov na Freediving

Typy oblekov na freediving

Výrobcovia ponúkajú širokú škálu oblekov na freediving alebo spearfishing v závislosti od Vašej dovednostnej úrovne, telesných proporcií a samozrejme peňaženky. V ponuke sú klasické obleky s takzvanou uzavretou štruktúrou Closed Cell, potom Open Cell a nakoniec obleky z hladkého neoprénu (Smoothskin).

Closed Cell (kašírovaný neoprén)

Obleky s uzavretou štruktúrou buniek Closed Cell používajú zvyčajne prístrojoví potápači. V ponuke pre freediverov však nájdete aj takéto typy neoprénov. Ich stavebným materiálom je kašírovaný neoprén s nylonovými alebo lycrovými podšívkami na vnútornej, ako aj vonkajšej strane.

Výhoda

  • Oblek je veľmi silný, odolný a trvanlivý vďaka vonkajšej a vnútornej podšívke. Prístrojoví potápači totiž majú na sebe mnoho ťažkého výstroja, ktorý by mohol materiál obleku mechanicky poškodiť. Freediver svoj oblek ničím nezaťažuje okrem opasku so závažiami.
  • Takýto oblek sa pomerne "ľahko" obleka a vyzlieka
  • Cena klasických neoprénových oblekov je väčšinou nižšia

Nevýhoda

  • Po zanorení sa voda ľahšie dostane do vnútra obleku a pri dlhšom čase strávenom pod vodou rýchlejšie stratíte telesné teplo
  • Vonkajšia vrstva, respektíve podšívka z nylonu / lykry obmedzuje v pohybe

Open Cell (tesnenie)

Je najčastejšie používaným oblekom na freediving z dôvodu perfektnej elasticity a tepelnej izolácie. Na vnútornej a ani vonkajšej strane sa nenachádza žiadna vrstva z nylonu/ lykry, ktorá by bránila v pohybe, vďaka čomu má pokožka priamy kontakt s neoprénom. Z vnútornej strany sa navyše nachádza špeciálne tesnenie Open Cell, ktoré bráni v prieniku vody do vnútra neoprénu, samozrejme za predpokladu, že Vám oblek dokonalo sadne, skoro ako druhá koža bez tolerancie vzduchových bublín. Vďaka Open Cell Vám ani pri dlhom ponore nebude zima.

Výhoda

  • Pružnosť, neobmedzený voľný pohyb
  • Vynikajúce tepelné vlastnosti
  • Zložené z dvoch časti: nohavice a bunda alebo predĺžené nohavice (Long John) a bunda. Výhodou je, že si môžete zvoliť rozdielne veľkosti.

Nevýhoda

  • Pri obliekaní obleku budete potrebovať kondiconér alebo špeciálny gél, pretože kvôli tesneniu Open Cell oblek takmer nie je možné obliecť na suchú kožu
  • Vnútorná vrstva Open Cell je krehká a nesmiete do nej zaboriť nechtami, lebo ju rozrežete. Aby ste predišli poškodeniu, pri obliekaní oblek uchopíte iba pomocou končekov prstov. V prípade poškodenia budete potrebovať neoprénové lepidlo
  • Menšia odolnosť a trvanlivosť ako klasické neoprénové obleky
  • Vyššia cena

Smoothskin (hladký neoprén)

Vonkajšiu vrstvu tohto neoprénového obleku tvorí špeciálna, hladká vrstva "Smoothskin". Výhodou obleku Smoothskin je jeho vynikajúca schopnosť tepelne izolovať a je lepšou ochranou pred chladom ako klasické kaširované neoprénové obleky. Hladký neoprén Smoothskin má vo vode dokonalú hydrodynamiku, vyrába sa zvyčajne v jednodielnom prevedení a najčastejšie ho používajú profesionálni freediveri na súťažiach.

Výhoda

  • Vynikajúca elasticita
  • Skvelé termoizolačné vlastnosti
  • Dokonalá hydrodynamika

Nevýhoda

  • Krehkosť
  • Vysoká cena

Ako správne obliecť oblek na freediving?

Ako už sme spomínali vyššie, vnútorná vrstva Open Cell je v podstate tesnenie obleku. Táto vrstva je veľmi citlivá voči mechanickému poškodeniu materiálu a je veľmi lepkavá. Oblek bez použitia lubrikantu na suchú kožu natiahnete len veľmi ťažko a takmer s istotou by ste ho aj poškodili. Určite ste už počuli o mnohých zaručených riešeniach, aký mazací prípravok je najvhodnejšie používať ako napríklad mydlo alebo jar na riad, ktoré skôr spôsobujú svrbenie kože a vyrážky. V tomto prípade sa však najviac osvedčil kondicionér na vlasy! Je v podstate jedno od akej značky, ale freediveri sa zhodujú, že práve kondicionér je najefektívnejším a najjednoduchším riešením.

Postup ako namazať a obliecť Open Cell neoprén

  1. Plastovú fľašu (napr. 1/2 litra) naplňte asi do 1/4 kondicionérom a zbyok doplňte vodou, nechajte však trošku vzduchu na pretrepanie obsahu.
  2. Obsah dôkladne naneste do vnútorných častí obleku
  3. Do OPEN CELL / COATING neoprénu nikdy nevtláčajte pri používaní nechty, ktoré by mohli materiál poškodiť a nesnažte sa neoprén silou ťahať, ale opatrne doťahovať tak, že materiál uchopíte medzi prsty
  4. Oblek si môžete obliecť a pôjde to celkom ľahko
  5. V prípade, ak doma zabudnete kondicionér, tak na oblečenie obleku použite aspoň vodu

Akú hrúbku neoprénu mám zvoliť?

Hrúbku obleku si zvolíte podľa teploty vody a platí, že čím je voda chladnejšia, tým hrubší neoprén budete potrebovať a naopak. Hrubší neoprén má však v sebe viac mikrovankúšikov plynu (dusík a vodík) a to znamená, že budete potrebovať viac závažia na ponorenie sa a naopak čím tenší oblek, tým menej závažia budete potrebovať.

  • Tropická voda nad 25°C - 1 až 2 mm oblek
  • 20 až 25°C - 3 mm oblek
  • 15 až 20°C - 5 mm oblek
  • Chladná voda pod 15°C - 7 mm alebo hrubší neoprén

Ďalšie užitočné odkazy


Naša ponuka kurzov freedivingu

Chcete začať s freedivingom alebo sa chcete v ňom zdokonaliť? Pozrite si ponuku našich kurzov freedivingu

Overené našimi zákazníkmi

99% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2420 hodnotení a 673 recenzií).

Široký výber kvalitných výrobkov
Osobný kontakt v prípade nedostatku želanej farebnej varianty, rýchle riešenie dostupnosti

Overený zákazník

Overený zákazník, 1.4.2024

vsetko ok.

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.3.2024

tovar som mal doručený do 24 hodín po objednaní
kvalitný tovar

Overený zákazník

Overený zákazník, 19.3.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ