Ako vybrať masku na freediving?

Ako si vybrať masku na freediving

Výhodou freedivingu je, že nepotrebujete také množstvo vybavenia ako pri prístrojovom potápaní. Kvalitná maska je však absolútnou nevyhnutnosťou. Výrobcovia ponúkajú širokú škálu masiek na freediving čo môže byť pre bežného používateľa neprehľadná záležitosť. V tejto sekcii sa dozviete aký typ masky je pre Vás najvhodnejší a čomu by ste mali venovať pozornosť pri kúpe nízkoobjemových masiek na freediving alebo spearfishing.


Naša ponuka freedive masiek

Aký je rozdiel medzi freedive a potápačskou maskou?

Klasická potápačská maska ma oproti freedivingovej robustnejšiu konštrukciu rámu, vyššiu váhu, silikón má väčší vnútorný objem a väčšia je aj vzdialenosť medzi očami a zorníkmi (platí to hlavne pri dvojzorníkových maskách). Maska na freediving je minimalistická a je vyrobená z ľahších a mäkších materiálov a pri silikónovej lícnici sa kladie dôraz na čo najmenší vnútorný objem, čím sa dosahuje menšia vzdialenosť medzi očami a zorníkmi. Taktiež s ňou omnoho rýchlejšie vyrovnáte tlak v maske a hlavne tlak v maske nie je potrebné vyrovnávať tak často ako pri klasických maskách. Pri kvalitnej freedive maske môžete začínať vyrovnávať tlak v maske prvý krát až v 7. alebo 8. metroch., čo je oproti klasickej potápačskej maske veľký rozdiel. Ak by ste sa rozhodli z praktických dôvodov Vašu klasickú potápačskú masku používať na freediving, tak pri ponorení v plytších vodách ešte nepocítite výraznejší rozdiel oproti maskám na freediving. Problém nastane pri ponoroch do väčšej hĺbky, keď pri vyrovnávani tlaku v maske budete musieť spotrebovať viac vzduchu z Vaších pľúc, čo je pri freedivingu rozhodne nežiadúce.


Najdôležitejšie vlastnosti pri výbere masky na freediving

Nižšie sa rozpíšeme o tom, akými najdôležitejšími vlastnosťami by mali disponovať freedivingové masky, aby čo najviac vyhovovali Vaším potrebám.

NAŠA PONUKA FREEDIVE PRODUKTOV

Malý vnútorný objem

Freediveri vydržia na jeden nádych pod vodou aj niekoľko minút. Pri výrobe masiek na freediving sa kladie dôraz na malý vnútorný objem a platí pravidlo, že čím menší je vnútorný objem, tým rýchlejšie a jednoduchšie vyrovnáte tlak v maske a taktiež menej drahocenného vzduchu z Vašich pľúc budete na vyrovnávanie potrebovať. Samozrejme, dôležité je, aby Vám maska aj napriek malému vnútornému objemu perfektne tesnila. Ďalšou výhodou nízkoobjemových masiek je aj ich nižší profil, vďaka čomu sú oči bližšie k zorníkom a výsledkom je dostatočne široké zorné pole videnia. Ako sme už písali vyššie, klasické potápačské / šnorchlovacie masky majú väčší alebo veľký vnútorný objem, čo nie je pri potápaní s prístrojom žiaden problém, pretože vzduchu z fliaš je dostatok. Šnorchlisti plávajú väčšinou po hladine s občasným ponorením do hĺbky okolo 4 až 5 metrov s následným rýchlym výstupom, takže ani v tomto prípade nie je vyložene potrebný malý vnútorný objem masky.


Pohodlie, tvar a design

Pohodlie

Pre lepšie pohodlie pri používaní masky je veľmi dôležitý, kvalitný a mäkký silikón. Výhodou mäkkej silikónovej lícnice je fakt, že netlačí na tvár pri zmenách tlaku počas fázy zostupu a nezanecháva tak na tvári väčšie odtlačky

Tvar a design

Vaša maska musí perfektne tesniť! Máme skúsenosť, že niektoré typy masiek ako napríklad: X-tream od firmy Mares, Micromask od f. Aqualung alebo Nano od Cressi sedia užívateľom veľmi dobre a sú vysoko hodnotené. Iné masky sú zas vysoko kvalitné a majú veľmi pekný dizajn, ale kvôli špecifickému tvaru nemusia sedieť každému. Preto je dôležité, aby ste sa pri kúpe pozerali hlavne na praktickú stránku veci a najprv si overili, či Vám maska bude na tvári tesniť a až potom zohľadniť dizajn.


Farebné prevedenie masky

V posledných rokoch sa stali vo svete freedivingu hitom farebné masky s farebnými (avšak nie transparentnými) silikónovými lícnicami. Freediveri nepoužívajú masky s priehľadnou alebo teda transparentnou silikónovou lícnicou z dôvodu, že prepúšťa priveľa svetla, ktoré môže vytvárať nežiadúce odrazy na šošovke oka a tým negatívne ovplyvňovať Vašu koncentráciu a videnie pod vodnou hladinou.Tmavá a farebná silikónová lícnica neprepúšťa žiadne svetlo a poskytuje jasný výhľad.


Ako zistím, že mi maska dobre tesní?

V prípade, ak sa Vám od nosa smerom dole vekom vytvorili vrásky smiechu, tak pred nasadením masky na tvár kožu mierne napnite, silikón tak na tvár lepšie dosadne. Následne si nasaďte masku na tvár a remienok nechajte voľne visieť, dajte pozor, aby sa vlasy nedostali pod silikónovú lícnicu a aby ste zabezpečili v maske podtlak, nasajte nosom vzduch ako keby ste chceli niečo ovoňať, v tomto momente by sa Vám maska mala samovoľne prisať na tvár bez toho aby ste ju rukami držali a nemali by ste cítiť žiadny únik vzduchu, v prípade ak áno, tak Vám maska nesedí a je potrebné vyskúšať ďalšiu. Následne môžete cez hlavu pretiahnuť remienok a zatiahnúť za oba konce remienkov tak, aby maska na tvár dokonale dosadla, avšak pozor, remienok má len zaisťovací charakter a priťahuje sa len mierne. Ak je to u Vás možné, tak by ste sa mali pred potápaním do hladka oholiť, pretože práve malé milimetrové fúzy najviac odťahujú silikónovú lícnicu od tváre a spôsobujú netesnosť. V prípade dlhších fúzov už tento problém nie je taký výrazný a šanca na utesnenie je vyššia, aj keď stále nebude úplne ideálna.


Nosová prepážka

Taktiež je veľmi dôležité, aby sa Váš nos zmestil do nosovej prepážky silikónovej lícnice a musíte si skontrolovať či priestor pre nos nie je pritesný alebo naopak veľký. Ak bude nosová prepážka príliš veľká, tak počas vyrovnávania tlaku budete mať celkom určite problém uchopiť nos. V prípade malej prepážky Vás po chvíli začne bolieť nos, kvôli čomu sa budete cítiť nekomfortne a nesústredene.



Ako sa vyhnúť zahmlievaniu zorníkov?

Toto je bežný problém potápačských masiek a často sa stáva, že sa to deje pri novo zakúpených maskách. Hlavným dôvodom zahmlievania masiek je, že obsahujú vrstvy nečistôt z výrobného procesu, ktoré vytvárajú film na zorníkoch a v kombinácií s vlhkosťou Vašej tváre vzniká počas potápania nežiadúce rosenie zorníkov. Zbaviť sa ho môžete niekoľkými overenými spôsobmi a v podstate ide iba o to, aby ste zorníky z vnútornej strany masky dôkladne vyčistili pred každým ponorom.

Vaše sliny

Je to síce nehygienický spôsob, ale prírodný a veľmi účinný, používa ho väčšina potápačov a freediverov. Sliny naneste na zorníky a poriadne rozotrite prstami ako keby ste chceli vytlačiť zorník z rámu a potom dôkladne vypláchnite.

Brezový šampón bez kondicionéru

Obyčajný brezový šampón bez kondicionéru dokáže taktiež so zahmlievaním poriadne zatočiť, stačí naniesť malé množstvo šampónu, následne rozotrieť a nechať chvíľu pôsobiť a dôkladne vypláchnuť, avšak pozor, pretože ak vo vnútri ostane čo i len malé množstvo šampónu, tak Vás budú počas potápania páliť oči.

Protizahmlievacie prípravky pre potápačské okuliare

Kvalitný protizahmlievací prostriedok má asi najsilnejší efekt. Odporúčame Antifog od firmy Mares alebo špeciálnu formulku od firmy Aquasphere. V prípade antifogu od firmy Mares sa jedná o gél, ktorý štetcom rozotriete po vnútornej strane zorníkov a necháte aspoň 10 minút pred ponorom pôsobiť a potom ho poriadne vypláchnete. Formulku od firmy Aquasphere stačí len nastriekať na vnútorrnú stranu zorníkov a nie je potrebné ani vypláchnutie.

Naša ponuka kurzov freedivingu

Chcete začať s freedivingom alebo sa chcete v ňom zdokonaliť? Pozrite si ponuku našich kurzov freedivingu

Overené našimi zákazníkmi

97% našich zákazníkov odporúča náš obchod (z 2409 hodnotení a 669 recenzií).

vsetko ok.

Overený zákazník

Overený zákazník, 24.3.2024

tovar som mal doručený do 24 hodín po objednaní
kvalitný tovar

Overený zákazník

Overený zákazník, 19.3.2024

S obchodom som spokojná. Stránka prehľadná, rýchlo som našla čo som hľadala. Tak isto rýchle dodanie. Tovar podľa popisu. Som spokojná. Určite tu ešte budem nakupovať.

Overený zákazník

Overený zákazník, 3.3.2024

Overené zákaznikmi

Garancia spokojnosti

UŽ 21 ROKOV

SME TU PRE VÁS

MALÝ DARČEK

KU KAŽDÉMU NÁKUPU NAD 60E

JEDNODUCHÁ A RÝCHLA

VÝMENA TOVARU

TOVAR SKLADOM

POSIELAME IHNEĎ